Çalışıyor gibi görünmenin yöntemleri

Salı, Ocak 27, 2009, 21:08
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yerleri sıkıntıların yanı sıra eğlenceli bir ortama da dönüşebilir. Ofis içi ilişkileri esprili bir dille anlatan çeşitli öneriler belki size de yol gösterebilir!

Hoşlansak da hoşlanmasak da yaşamamızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız. Kimimiz kendi iş yerinde, kimimiz fabrikada kimimiz de şık ofislerde… Bazen sıkıcı ve stresli olan iş yerlerini biraz daha eğlenceli hale getirmek de ‘yaratıcı’ çalışanlara düşüyor. İşte bu tür çalışanların imza attığı ve dilden dile dolaşan iş yeri esprilerinden hemen hemen herkes haberdar. Eğer ‘anlayışlı’ bir yöneticiniz varsa bu özlü sözlerin panonuzda ya da masanızda görünür şekilde yer alması bile mümkün. Biz de bu hafta iş yeri, yönetici-çalışan ilişkisi ve iş yaşamını konu eden yaratıcı öneri, özlü söz ve duvar yazılarını bir araya getirdik.

Çalışıyor gibi görünmek için…

– Her zaman ellerinde dokümanla yürü: Elinde çeşitli doküman bulunan insanlar, özellikle işverenlerin gözünde kolayca çok çalışıyor imajı çizebiliyorlar.

– Bilgisayarı meşgulmüş gibi kullan: Tabii iş yapıyorum diye e-postalarını kontrol edebilir, sohbet edebilir, hatta sevdiğin bir arabanın özelliklerini takip edebilirsin. Eğer patron yakalarsa, “Yeni bir yazılım deniyorum” mazereti genellikle çalışır.

– Masanı kalabalık tut: Çalışma masası üzerinde ne kadar çok malzeme varsa o masanın sahibi, işverenlere o kadar çok çalışkan görünür. Bu nedenle masanızda ilgili ilgisiz her zaman bir sürü şey bulundurun.

– Sesli mesaj sistemi kullan:  Gün boyu seni sürekli birileri arayarak onlar için bir şeyler yapmanı isteyecektir. En önemlisi de internette sörf ile geçebilecek zamanını çalacaklardır. Bu nedenle eğer mümkünse sesli mesaj sistemi kullanmak akıllıca bir çözüm olur. Hatta cihaza “Yoğun işlerim sebebiyle şu an yanıtlayamıyorum, lütfen adınızı ve telefonunuzu bırakın, daha sonra size döneyim” mesajı yerleştirmek akıllıca bir davranış olur.

-Sabırsız ve huzursuz davran: Eğer işverenlerin gözü önündeyken aceleci ve huzursuz davranırsan, patron sizin çok çalışmaktan gerilmiş olabileceğini düşünecektir.

-Ofisi geç terk et: Her zaman çalıştığın yeri geç terk et. Özellikle patron oradaysa ondan önce asla çıkma. Masanda bazı magazin dergilerini ya da gazeteleri oku ama sakın erken çıkma.

-Etkileyici iç geçir: Aynı ortamda birileri varken yüksek sesle iç geçirmek, evrendekilere son derece yoğun ve baskı altında olduğun mesajını verir. Patronlar buna bayılır.

-Yığın stratejisini iyi uygula: Odanın kalabalık ve sürekli çalışılır bir yer olduğu mesajını vermek için sadece masanı değil, yerleri de bir şeylerle doldur. Kalın bilgisayar kitapları olabilir. Özellikle patron odaya geldiğinde üzerinde kitapların bulunduğu bir koltukta kendisine yer açmanız patronun size minnetle bakmasını sağlayacaktır.

-Kendi sözlüğünü kendin yarat: Bazı teknik terimleri öğren ve bunları özellikle toplantı zamanlarında bol bol kullan. Kimse ne söylediğini anlamayabilir ama öğreneceğin bu kelimeler patronunun gözünde minnettarlık olarak sana geri dönecektir.

-Patrona göndereceğin yazılara dikkat et: Örneğin burada anlatılan taktikleri arkadaşlarınıza gönderirken sakın patronunuza da göndermeyin.

Yorum Yaz


.