Bu meyveler ve sebzeler organlara benziyor

Perşembe, Haziran 26, 2014, 23:09
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

,

Doğada hiçbir şey birbirinden bağımsız değil. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, yaptığı açıklamada, doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerdiğini söyledi. Meyve ve sebzeler, faydalı olduğu organlara benziyor…

Patlıcan, avakado, armut: Tayar, patlıcan, avakado ve armut ortadan ikiye kesildiğinde, anne rahmine benzer şekil gösterdiğini ifade ederek, bu gıdaların, dengeli tüketilmesi durumunda hormonal dengeyi sağlayacağını ve rahim kanserlinin önlenmesine yardımcı olacağını bildirdi.

Brüksel lahanası ve brokoli, kanser hücresine benzerlik gösterir. Brüksel lahanası lif, C vitamini ,A vitamini ve azotça zengindir. Bunlar, kanser riskinin önlenmesine yardımcı olurlar. Brokoli de kanser hastalığını engellemede büyük rol oynar.

Ceviz şekil olarak beynin loblarına benzer bir özellik gösterir. Ceviz yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerir. Bunlar, beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olurlar.

Fasulye, tıpkı bir böbreğe benzer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yarar.

İncir tohum doludur ve ağaçta ikili olarak asılarak büyür. İncir sperm sayısını ve hareketliliğini artırır, erkeklerde kısırlığını önler.

Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görülür. Her üzüm tanesi kalpte bulunan kan hücrelerini gösterir. Üzüm, kan yapıcı olarak bilinen bir gıdadır ve kalbe iyi gelir.

Kemiklerimizin de kerevizin de %23’ü sodyumdan oluşuyor. Kemik sağlığı için kereviz birebir.

Dilimlenmiş kivi göz bebeğine benzerlik gösterir. Kivi, antioksidanlar (E ve C vitamini) ve carotenoidlerce (beta caroten, lutein) zengindir. Lutein, yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tutar.

Limon ve greyfurttaki limonoid, meme kanserinin yayılmasını engelliyor.

Nar çekirdekleri, kan hücrelerine benzerlik gösterir. Nar, kalp sağlığı için önemli bir antioksidandır. Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur.

Tayar, zeytin ve kadın yumurtalıklarının da şekil olarak birbirine benzediğini dile getirerek, zeytinin yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynadığını bildirdi.

KAYNAK : SÖZCÜ HAYAT

Yorum Yaz


.