Bu köyün kadınları neden güzel?

Pazar, Ağustos 23, 2015, 18:33
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kadınlarda sağlıklı bir cilt güzelliğin en önemli belirtisi. Cildi en çok tehdit eden şey ise kırışıklıklar. Bunun için çok dikkatli beslenmek gerekiyor. Almanya’da yapılan bir araştırma ise bununle ilgili bir sır oraytaya çıkardı.

Kırışıklıkların sırrı ‘domates’ olabilir mi? Domatesin bu faydası daha önce Macaristan’da Balaton Gölü kıyısında yaşayan Macar kadınlarının güzellik sırrının araştırılması ile ortaya çıkmıştı.

Güneş ışınlarına maruz kalındığında yanma ve leke gibi etkileri ortadan kaldıran kremler şu anda piyasada kullanılıyor ancak bu kremler güneşin yaşlanma etkisini yani kırışıklığı azaltmıyor.

Bunun nedeni ise kremlerin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu olması ancak infrared yani kızılötesi A denilen ışın engellenmiyor. Cumhuriyet’in haberine göre Almanya’da bulunan Kiel Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda kızılötesi ışınlarına maruz kalan farelerin cilt kanseri daha hızlı gelişiyor

Kızılötesi ışınlarının kanser ile ilişkisi ilk olarak 80’li yıllarda bilim dünyası tarafından ele alınmaya başlanmıştı. Londra’daki Cranley Klinik’ten Dr. Nick Lowe’a göre güneşten korunmanın en iyi yolu ise domatesin de içinde bulunan likopen maddesi ve co-enzim Q10 takviyesi ile güneş koruyucu krem kullanmak.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu “Güzelleştiren 10 besin” yazısında domatesin cilde faydasını şöyle anlatıyor: Balaton Gölü kıyısında yaşayan Macar kadınlarının güzellik sırrının daha çok domates yemeleriyle ilişkili olduğunun anlaşılması likopen mucizesinin keşfini sağladı.

Likopen cildin en güvenilir dostlarından biridir. Sadece domateste değil, pembe kırmızı renkli pek çok şeyde mesela karpuz, pembe greyfurt, kan portakalı gibi meyvelerde de bol miktarda likopen var.

Domatesi ister ısıtıp üzerine azıcık sızma zeytinyağı gezdirerek, ister yemeklerinize salatalarınıza ekleyerek, çorbasını içerek, isterseniz salçasından istifade ederek tüketin, fark etmiyor. İyi ve güzel bir cilde sahip olmaın yolu öncelikle domatesten geçiyor.

KAYNAK : yedirenkhaber.com

Yorum Yaz


.