Bu kez kadın hakları için sesini duyuracak

Pazar, Mart 18, 2012, 0:25
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye’de konuşulan farklı dillerde söylediği şarkılarının albümüyle beğeni toplayan Züleyha Ortak, bakan Bağış’la görüştü. Şarkıcı kadın hakları için yakında piyasaya çıkacak yeni türkü albümünü anlattı

Zülfü Livaneli’nin sevilen şarkılarını Türkiye’de yaşayan farklı etnik kökenlerin dillerinde söyleyerek albüm yapan şarkıcı Züleyha Ortak, dün AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın konuğu oldu. Bitlisli 9 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve konservatuvar bitiren genç şarkıcıya bakan Bağış “Kürt kimliğini gizlemeden, Kürtçe şarkı söyleyerek ama Türkiye’nin birlik ve beraberliği için de ter dökerek, çaba ortaya koyan, vatanseverlik örneği gösteren, bizim göğsümüzü kabartan bir kardeşimizdir” sözleriyle övgüler yağdırdı.

“AB SÜRECİMİZİN GÖSTERGESİ”
Türkiye’nin bundan 15 yıl önce ‘Kürdüm’ denilmeye korkulduğu dönemleri geride bıraktığını söyleyen Bakan Bağış “Ben Züleyha’yı yetiştiren ailesine de sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Yakında da Türkiye’de kadın haklarıyla ilgili, özellikle kadınlarımızın çektiği çileleri anlatan güzel bir CD’si daha çıkacak. Züleyha, AB sürecinde de Türkiye’nin katettiği reformların, mesafelerin, eserleriyle göstergesi olacak. İnşallah bundan sonraki süreçte de birlikte çalışacağız” dedi.

‘ARTIK KİMLİKLER GİZLENMİYOR’
Bağış sözlerinin kendisini gururlandırdığını söyleyen Züleyha Ortak ise “İkinci albümümde kadın türkülerini söyleyeceğim. Bitlisli muhafazakâr bir ailenin çocuğu olarak benim bugünlere gelmek kolay değildi, özellikle Kürt kimliğini taşıyan biri olarak. Ancak geldiğimiz noktada sizlerin desteğiyle öyle şeyler başardık ki, artık bizler kimliğimizi gizlemeden, kesinlikle varlığımızı ortaya koyarak çok önemli şeyler yapabiliyoruz. Ben bu projeyi ortaya koymaktan çok mutluyum” diye konuştu. Züleyha Ortak bir dönem Zülfü Livaneli’nin asistanlığını yapmış ve sanatçının bir konseri sırasında söylediği şarkıya aldığı alkışla dikkatleri çekmişti. Yeni albüm iki hafta sonra çıkacak.

SABAH

Yorum Yaz


.