Bu balık herşeyi görüyor

Perşembe, Ocak 22, 2009, 22:40
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

“Current Biology” dergisinde yayımlanan bir habere göre, İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’nden Julian Partridge ve ekibi, 10 santimetre boyundaki “Dolichopteryx longipes” türü balığın “gözlerinde” aynalar bulunduğunu belirledi. Balık, düşmanlarını gözlerinde bulunan aynalarla fark ediyor.

Pasifik Okyanusu’nun güney bölgelerinde yaşayan küçük bir balığın “gözlerinde” aynalar bulunduğu ve hayvanın düşmanlarını bu şekilde fark ettiği ortaya çıktı.

Fransız Le Nouvel Observateur dergisinin haberine göre, İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’nden Julian Partridge ve ekibi, yaklaşık 10 santimetre boyundaki “Dolichopteryx longipes” türü balığın biri yanlarda, diğeri başının üzerinde 2 çift “göze” sahip olduğunu belirledi.

Bilim adamları, 18 ay önce Tonga Çukuru yakınlarında yakaladıkları balığın, aşağıya bakan “gözlerinin” sudaki nesnelere odaklanabilmek için açısı değişebilen, kristal aynalara sahip olduğunu gördü.

Partridge, aynalardan yansıyan ışıklar sayesinde yakınlarındaki her türlü hareketi fark edebilme özelliğine ilk kez bir omurgalıda rastladıklarını vurguladı.

Yaklaşık 120 yıl önce keşfedilse de canlı yakalanamadığı için “Dolichopteryx longipes” ayrıntılı incelenememişti. Çalışma “Current Biology” dergisinde yayımlandı.

Yorum Yaz


.