Bu ayakkabılar ayak sağlığınızı bozuyor

Perşembe, Mart 8, 2012, 22:52
El ve Ayak Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Ayağınıza giydiğiniz ayakkabılar sizin bütün yükünüzü taşıdığı için rahat olmalı. Özellikle de çalışıyorsanız ve uzun süre ayakta kalıyorsanız sizi rahatsız eden bir ayakkabıyla günü tamamlamak acı verici olacaktır. Bunun yanında yanlış ayakkabı seçimi ayağınızda yıllarca sürebilecek ciddi problemlere neden olabilir.

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte ayağınızı rahatsız eden ve birçok soruna neden olan ayakkabı türleri:

Yüksek topuklu ayakkabılar: Kadınların ayakkabı topukları gün geçtikçe yükseliyor. Ayak sağlığı uzmanları çok yüksek topuklu ayakkabıların bilek burkulmasından kronik ağrıya kadar birçok sağlık problemine neden olabileceğini söylüyorlar.

Problem: Topuk kemiği iltihabı

İster çok yüksek topuklu olsun, isterse orta topuklu olsun, bu tarz ayakkabıların bağlarda ağrıya yol açması kaçınılmazdır. Topuklu ayakkabı giyince oluşan baskı su toplanmasına, iltihaba, şişliğe ve hatta aşil tendonda ağrıya bile yol açabilir. Tabanlık, topuk pedleri ağrının azalmasına yardım edebilir.

Problem: Doğal olmayan ayak pozisyonu

Yüksek topuklu ayakkabılar nedeniyle parmak uçlarında yürüdüğünüz için ayak parmaklarınızın kökü üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Bu kritik eklemde, uzun metatarsal kemikler nohut şeklindeki sesamoid (El ya da ayağın bazı eklemlerinin yanında ya da bazı tendonların kabartısında yerleşmiş küçük kemik) kemiklerle ve ayak parmağı kemikleriyle karşılaşır. Çok fazla baskı bu kemiklerin ya da etrafındaki sinirlerin iltihaplanmasına yol açabilir. Hatta ayak kemiği üzerindeki kronik stres ince kırıklara bile yol açabilir.

Problem: Bilek burkulmaları

Tüm yüksek topuklu ayakkabılar bilek burkulması riskini artırır. En yaygın problem yanal burkulmalardır. Bu bilek bağını normal uzunluğun ötesinde gerer. Ciddi burkulmalar bağın yırtılmasına neden olabilir. Burkulmuş bir bilek hareketsiz hale getirilmeli ve uygun şekilde iyileşmesi için fizik tedavi gerekebilir. Ciddi burkulma ya da bilek kırığı osteoartrit oluşumu riskini artırır.

Çözüm: Alçak topuklu ayakkabı

Daha alçak topuklu ayakkabılar giymek metatarsal kemikle ilgili problemlerden kaçınmanıza yardım eder. Ayrıca alçak topuk sayesinde ayağınızın duruş şekli de normale dönecektir. 5 santimetreden daha az topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz.

İnce topuklu ayakkabı (Stiletto): Tüm yüksek topuklu ayakkabılar çeşitli problemlere yol açmasına rağmen, Stiletto olarak bilinen ultra ince topuklar özellikle risklidir. Bu ayakkabılar bileğinizi burkulmasına yol açabilir.

Çözüm: Dolgu topuk

Dolgu topuk daha fazla yüzey alanına sahiptir ve ağırlığınızı daha eşit şekilde dağıtır. İnce topuklu ayakkabılarla karşılaştırıldığında ayaklarınızın daha sabit durmasını ve daha rahat olmanızı sağlar. Kalın yüksek topuklu ayakkabılar yine de ayak parmaklarınızdaki baskıyı artırmasına rağmen, yalpalanmanızı azaltıp burkulma, düşme riskini de azaltır.

Babet ayakkabılar: Dümdüz olan bu ayakkabılarda tabanlık bulunmadığını söyleyen uzmanlar, bu ayakkabıların diz, kalça ve sırt problemlerine yol açtığını söylüyorlar. Ayak tabanının desteksiz olması topuk dikeni olarak bilinen ağrılı bir durumla ilgilidir.

Çözüm: Tabanlık astarı

Eğer babet ayakkabıları seviyorsanız, astarlar ayak ağrısını önlemeye yardım edebilir. Topuk pedleri ağrılı ayaklarınız için fazladan dolgu sağlayabilir. Kişiselleştirilmiş tabanlık ayak ağrısı ve problemlerini rahatlatır. Uzmanlar, bu tabanlıkları destek sağlamak ve hassas alanlardaki baskıyı azaltmak için öneriyorlar.

Sandalet: Bu modeller çok az bir koruma sunar. Parçalanma ya da diğer ayak yaralanmaları riskine karşı bu ayakkabılar savunmasızdır. Şeker hastaları sandalet giymemeli. Çünkü basit kesikler ve sürtünmeler ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca sandaletlerin çoğunda ayak tabanı desteği bulunmuyor. Bu nedenle diz, kalça ya da sırt problemlerine yol açabiliyor.

Problem: Topuk dikeni

Plantar fasya olarak bilinen (ayak tabanı kaslarının üstünü örten zar) doku bandı ayağın altında yer alır. Yürüdüğünüz zaman topuğu çeker ve uygun ayak kemeriyle iyi bir şekilde çalışır. Yeterli kemer desteği olmayan ayakkabılarla ya da çıplak ayakla yürümek bu zarın aşırı gerilmesine, yırtılmasına ve iltihaplanmasına yol açabilir. Bu yaygın durum topuk ağrısına yol açar.

Çözüm: Sportif, ayağa uyumlu sandalet

Sportif ve ayağınıza uyumlu olan sandaletler, yürürken daha yoğun iyileştirme için geliştirilmiştir. Amerikan Egzersiz Konseyi bu iddiayı destekleyen bir kanıt olmadığını söylüyor. Fakat, bu ayakkabıların bazı faydaları olabilir. Kalın taban ayağınızı yerden ve yerdeki döküntülerden uzakta tutar.

Platform topuk ayakkabı: Bu ayakkabılar, ayak tabanın dik durmasına neden oluyor. Ayağınız bu ayakkabının içinde belirli bir yolda bükülmeye çalışıyor, ancak ayakkabı çok dik ve sert olduğu için buna izin vermiyor. Platform topuk ayakkabının topuğu çok yüksekse ayakkabı metatarsal kemikler üzerinde baskı uyguluyor.

Çözüm: Daha düz platform topuklu ayakkabı

Bu tür ayakkabılar da önerilmemesine rağmen, daha düz platform topuk ayakkabılar ayağınız üzerinde daha az gerilmeye neden oluyor. Daha geniş topuğu olan ve yere paralele yakın duran ayakkabıları tercih edin. Bu ayak topuğunuz üzerindeki baskıyı azaltır.

Sivri burunlu topuklu ayakkabılar: Bu ayakkabılar modaya uygun ve şık olabilirler, ancak sivri burunlu topuklu ayakkabılar ayağınızın ön bölümünü tümüyle sıkıştırır. Bu nedenle sinir ağrısına, ayakta su toplanmasına, bunyona (Ayakta kese şeklindeki şiş görünümü), çekiç parmağa yol açar. Ayrıca ayak tırnaklarınızın deforme olmasına neden olur.

Çözüm: Geniş burunlu ayakkabı

Sivri topuklu ayakkabılar yerine burun kısmı geniş olan ayakkabıları tercih edin. Eğer bu tarzın size uygun olmadığını düşünüyorsanız, ayak parmaklarınızın ucunu sıkmayan ayakkabılar bulmaya çalışın. Ayrıca sert deri bir ayakkabı yerine daha yumuşak bir malzemeden yapılan ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Yanlış ayakkabı numarası: 10 kadından 9’unun çok küçük ayakkabılar giydiğini söyleyen uzmanlar, ayakkabının küçük olmasının bunyona, su toplanmasına, nasıra ve diğer problemlere yol açtığını açıkladılar. Hatta bu durum eklem iltihabına bile neden olabiliyor. Araştırmalar, birçok çocuğun da yanlış ayakkabı numarası giyerek gelişmekte olan ayaklarında deformelere sebep olduklarını gösteriyor.

Çözüm: Ayağınızı ölçün

Yeni bir ayakkabı almadan önce günün sonunda ayağınızın enini ve boyunu profesyonel şekilde ölçtürün. Çünkü ayaklarınız gün boyu ayakta durdukça şişiyor.

STAR













Yorum Yaz


.