Brezilya fönünde kanserojen madde!

Pazar, Eylül 11, 2011, 23:09
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), saçları kalıcı olarak düzleştirmek için kullanılan Brezilya fönünü “tehlikeli” kategorisinde sınıflandırdı.

Son zamanlarda kuaför salonlarında gittikçe popüler hale gelen Brezilya fönü için formaldehit adlı kimyasalın tehlikeli düzeyde kullanıldığı açıklandı. Keratin içeriği ile saçları düzleştiren bu yöntemde kullanılan formaldehit adlı madde kanserojen sınıfına giriyor. FDA’nın testleri sonucunda, kullanıcılar için ürünün içinde yüzde 0.2 oranında bulunması gereken formaldehit, Brezilya fönünde yüzde 8.7 ila 10.4 oranında çıktı. Diğer saç düzleştirme yöntemler üç gün duş almamayı ya da saç düzleşene kadar terlememeyi gerektiriyor. Bu nedenle, Brezilya fönü, uygulamadan hemen sonra dahi saçın nemlendirilmesinde bir sakınca bulunmadığı için kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Ünlülerin tercihi

Türkiye’de 250 ila 400 TL arasında bir fiyat verilerek uygulanan bu yöntem ünlüler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Brezilya fönü yaptıran ünlü isimler arasında, oyuncu Lindsay Lohan ve Ashley Tisdale ile ünlü şarkıcı Lionel Richie’nin kızı Nicole Richie bulunuyor.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.