Boğaz ağrısı bulaşıcı olabilir!

Pazartesi, Haziran 28, 2010, 15:50
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

7’den 70’e herkes boğaz ağrısı çekiyor. Çoğu insan, ağrı hakkında her şeyi bildiğini düşünse de aslında çok yanılıyor.

Prof. Dr. Tarık Şapçı, boğaz enfeksiyonlarıyla ilgili halk arasında doğru bilinen ama aslında yanlış olan bilgileri şöyle sıraladı:
YANLIŞ: Her üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz ağrısı da görülür.
DOĞRU: Her üst solunum yolu enfeksiyonunda boğaz ağrısı görülmez. Ağız boşluğunun arka tarafında lezyonlar olursa, mutlaka boğaz ağrısı olur.

DONDURMA İYİ GELMEZ
YANLIŞ: Boğaz ağrısında sıcak içecekler boğazı rahatlatır.
DOĞRU: Böyle durumlarda çok sıcak ya da çok soğuk içecekler yerine ılık içecekler tüketmek büyük önem taşır.
YANLIŞ: Pastiller, boğaz ağrısını tam olarak geçirmez.
DOĞRU: Eğer ateş, kırgınlık, yutma güçlüğü gibi bulgular varsa enfeksiyondan şüphelenilmeli ve doktora gidilmelidir. Ancak tahrişe bağlı boğaz ağrısı varsa pastil kullanımı etkilidir.
YANLIŞ: Boğaz ağrıdığında dondurma yenebilir.
DOĞRU: Boğaz ağrısında dondurmanın yeri yoktur. Sadece bademcik ameliyatı sonrası soğuğun ağrı kesici özelliği ve dondurmanın besleyici özelliğinden ötürü dondurmayı öneriyoruz.
YANLIŞ: Bademcik ameliyatı olanlar, bir daha boğaz enfeksiyonu geçirmez.
DOĞRU: Tabii ki geçirebilir, boğaz enfeksiyonlarında bademcikler dışında etkilenen pek çok alan vardır. Bunlar içinde en sık ağız boşluğunun arka duvarının etkilenmesine bağlı farenjitleri görmek mümkündür. YANLIŞ: Boğaz ağrısı, bulaşıcı değildir.
DOĞRU: Enfeksiyon etkenine bağlı olarak bulaşıcı olabilir. Özellikle viral enfeksiyonlar ve ‘beta hemolitik streptokok’ adlı bakteriye bağlı olan enfeksiyonların bulaştırıcılığı yüksektir.,

SABAH

Yorum Yaz


.