Böbrek yetmezliğini gösteren 5 erken belirti

Perşembe, Nisan 20, 2017, 18:43
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Böbrekler idrar yoluyla vücudumuzdan toksinleri atmaya yarayan sindirim sistemi organlarımızdandır.  Aynı zamanda böbrekler, vücudumuzda bulunması gereken minerallerin kalmasını önemli ölçüde destekler.

Böbrekler iyi çalışmadığı zamanlarda vücudumuzda çok fazla atık maddesi depolar.  Bu durumun sonucunda vücut süreçleri değişir ve ciddi hastalık problemleri ortaya çıkabilir.

İlerde yaşanabilecek sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için böbreklere iyi bakmak, aynı zamanda da böbrek yetmezliğinin gelişmeye başladığı belirtileri önceden bilip tedbir almak gerekir.

Böbrek yetmezliği gelişmeye başladığında idrarda belli başlı değişimler meydana gelir.  Böbrek yetmezliğinin en önemli erken belirtisi idrarda meydana gelen değişimlerdir.

Örneğin böbrek yetmezliğinde gece çok fazla tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilir. Aynı zamanda idrarın renginde turunculaşma meydana gelir. Bu turunculaşma zamanla yeşile dönebilir.  Ayrıca idrarın kokusu da keskin ve rahatsız edici olur.

Vücuttaki uzuv bölgelerinde veya yüzde şişmeler meydana gelir. Bu durumun en önemli nedeni genel olarak böbrek yetmezliğinin erken belirtileridir.

Genel olarak vücudun şu bölgelerinde şişmeler meydana gelir;

Ellerde, kollarda, yüzde, ayaklarda, karın bölgesinde ayak bileklerinde meydana gelen şişmelerdir.

Böbrek yetmezliği yaşayan hastaların çoğunda kansızlık gelişir. Kansızlıkta beraberinde baş ağrısı ve baş dönmesini ortaya çıkarır.

Eğer ısrarcı bir şekilde baş dönmesi ve baş ağrısı çekiyorsanız bir hekime başvurarak altında yatan sebeplerin araştırılmasını istemeniz gerekmektedir.

Böbrek yetmezliğinin en erken belirtilerinden biriside akne oluşumudur. Vücutta gerekli toksinlerin atılmaması sonucunda akne oluşumu meydana gelir.

Bu durumda akneler şiddetli kaşıntıyla meydana gelir.  Akne oluşumu tedavi edildiği takdirde tekrarlamaya devam ediyorsa altında yatan nedenler muhakkak araştırılmalıdır.

Böbrek yetmezliği gelişmeye başladığı andan itibaren vücutta su kaybı meydana gelir. Bu durumda beraberinde cilt kuruluğunu meydana getirir.

Cilt kuruluğu genellikle ellerde ve yüzde gelişiyorsa ve ne yaparsanız yapın nemlendiremiyorsanız altında yatan sebep böbrek yetmezliği olabilir.

KAYNAK : f5haber.com

 

Yorum Yaz


.