‘Bizim başımıza gelmez’ demediler, el ele verdiler

Pazar, Ocak 18, 2009, 21:50
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Moda, sanat ve medya ünlüleri, rahim ağzı kanserine dikkat çekmek için düzenlenen ‘Başıma Gelmez Deme En Başından Engelle’ projesine katıldı..
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin serviks (rahim ağzı) kanserine karşı bilinçlendirmek için başlattığı ‘Başıma Gelmez Deme En Başından Engelle’ projesine, ünlüler de destek verdi.

ÖNLEM ALMALIYIZ
Projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıya, rahim ağzı kanseriyle savaşı bizzat kazanan Prof Dr. Güzin Özarmağan ve biyolog Nilüfer Uzar’ın yanı sıra; ressam Günseli Kato, ABD’li şarkıcı Christine Baze, gazeteci Ece Vahapoğlu ve Elif Ergu, manken Sinem Güven, eğitimci Aylin Kotil, tasarımcı İdil Tarzi ve Bahar Korçan katıldı. Projeye destek veren ünlüler, “Her gün iki kadından biri bu hastalıktan hayatını yitiriyor. Bu yüzden önlem almalıyız” dedi.

Sadece yaşlı hastalığı değil!

Aylin Kotil: Serviks kanseri, yalnızca yaşlı kadınlar için geçerli değil! Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, egzersiz yapmak, sizin bu hastalığa yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Rahim ağzı kanseri aşısıyla birlikte düzenli smear testi yaptırmak en iyi korunma yoludur. Bir anne ve yuva sahibi bir yönetici olarak; bu bilgileri öğrenmenizi ve sevdiklerinizle paylaşmanızı önemle rica ediyorum…

Herkes risk altında

Günseli Kato: Her iki dakikada bir kadının ‘serviks kanseri’ nedeniyle hayatını kaybettiğini öğrendiğimde; dehşete düştüm. Bu konuda bir şeyler yapmalıyım diye düşündüm ve ‘hayat ağacı’ adlı bir çalışma gerçekleştirdim… Unutmayın ki her kadın, risk altında! Sevdiklerinizi de haberdar edin, onları da bu hastalıktan koruyun.

Bilgilendirmeliyiz

Bahar Korçan: Bir modacıve göz önünde bir işkadını olarak; herkese yakınındakibütün kadınlara buhastalık hakkındabilgi vermesini öneriyorum. Çünkü’serviks kanseri’,dünyada kadınlararasında en sık görülen ikinci kansertürü. Bu yüzden sevdiklerinizi bilgilendirip, onları hastalıktan koruyun!

Düzenli kontrol şart

Ece Vahapoğlu: Türkiye’de her gün iki kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle ölüyor. Bu iki kadından birisi; siz ya da sevdiklerinizden biri olabilir. Belki eşiniz, kızınız, anneniz, kardeşiniz, arkadaşınız şu anda tehlike altında olabilir. Ama bu hastalık kaderiniz de degil! Düzenli hekim kontrolü, tarama ve aşıyla bu hastalığın önüne geçip, dur deme şansınız var.

Yorum Yaz


.