Bırakın bebeğiniz tatilden keyif alsın

Salı, Haziran 29, 2010, 22:51
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Doğru bir planlama ve program sayesinde, çocuğunuzla da gayet keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Yeter ki valizinizi gerekli eşyalarla doldurun, ihtiyaç listenizi doğru hazırlayın, ilaçlarını unutmayın ve uzun yolculuklarda ne yapmanız gerektiğini öğrenin

Özellikle son günlerde çok tartışılan, bebeklerle mavi yolculuk yapılıp yapılamayacağı konusu, bizi de bebekle güzel bir tatil yapmak için nelere önem verilmesi gerektiğini bulmaya yönlendirdi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, bebekler ve küçük çocuklarla çıkılacak tatilin püf noktalarını anlattı:

ANNE SÜTÜ ALANA YAZLIK EV OYUN ÇAĞINDAKİNE TATİL KÖYÜ
Bebekle çıkılacak bir tatilin en önemli püf noktası, tatilin iyi planlanması ve tatile iyi hazırlanmaktır. Çok küçük bebekle tatile çıkmak; nadiren dinlendirici, genellikle de yorucudur. Araba veya uçakla seyahatte farklı tedbirler alınmalı, tekneyle tatil ise en son düşünülmelidir. Bebekle mavi yolculuk sıkıntılı ve zor bir süreç yaşatabilir. Bebek 5-6 ay civarında, anne sütü alan bir bebekse; mavi yolculuk daha rahat olabilir. Eğer mutlaka yapılacaksa, üç-dört günle kısıtlanması en iyisidir. Eğer bir sıralama yapılacak olursa, çocuklu aileler için en güvenli tatil yerleri; tatil köyü veya yazlık ev, pansiyon, sonra mavi yolculuktur. Oyun çağında bir çocuk için tatil köyleri daha eğlencelidir. 1 yaşından küçük bebeklerde ek besinlere geçilmişse, tatil yapılacak yerin mutfak kapasitesi ve temizliği çok önemlidir. Tatil öncesi çocuk doktoruna gidip sağlık kontrolü yaptırılmalı, aşıları gözden geçirilmeli, tatil ilaç çantası hazırlanmalı, devamlı kullanılan ilaçlar varsa yeterli miktarda olup olmadığı kontrol edilmelidir.

KALACAĞINIZ YERİ MUTLAKA KONTROLDEN GEÇİRİN
Bebeğin yatacağı yatağın sağlam ve temiz olduğundan emin olun. Pencere, balkon ve balkon kapılarını güvenlik açısından kontrol edin. Çocuğu yeni ortamında çok kısıtlamayın. Odayı, ortamı keşfetmesine, karıştırmasına izin verin. Çocuğun; alışkın olmadığı ortama uyum sağlarken uykusuzluk, kabızlık, iştah azalması gibi sorunları olabileceğini aklınızda tutun. Tatil köyü veya otelde kalıyorsanız; çocuğunuzu kremalı yiyeceklerden, iyi yıkanmamış salatadan uzak tutun, meyvelerin kabuklarını soyun, daha sık balık yedirin, bol bol su ve ayran içirin, hazır meyve sularından, kolalı içeceklerden, aşırı çikolata, dondurma ve abur cuburdan uzak tutun. Deniz kenarında tatil yapıyorsanız; çocuğunuzu 11.00-16.00 arası güneşe çıkarmayın. Çıkarmak zorunda kalırsanız, 50 SPF korumalı güneş kremi sürün. Çocuklar, sabah hava çok ısınmadan ve akşamüzeri koruyucu krem sürmeden dışarı çıkabilirler. Direkt alınan güneş ışınları, sadece yüz ve eller açıkta kalsa bile, günlük ihtiyacı olan D vitaminini sağlar. Deniz kenarında, kumda oturup oyun oynaması çocuğa zarar vermez ama şapkası mutlaka giydirilmelidir. Güneş yakıcı ise, kumda bile şemsiye altında olmalıdır. Küçük çocuklara beyaz koton tişört giydirilirse, güneşten daha az etkilenirler. Özellikle 6-24 aylık bebeklerin çıplak ayakla yürümesi, ayak taban gelişimi için yararlıdır. Altıncı aydan sonra deniz suyu soğuk değilse bebekler denize sokulabilir, ancak başları denize daldırlmamalıdır. Yüzmek isterse; mutlaka kolluk, simit veya şişen yelek kullanılmalıdır.

TEMMUZDA EGE, EYLÜLDE AKDENİZ…
Güney sahilleri, kavurucu yaz sıcaklıklarının henüz başlamadığı haziran veya eylül aylarında tercih edilmeli. Temmuz ve ağustosun ortasına kadar Ege sahil şeridi ve Marmara denizi düşünülmelidir. Anne sütü alan bebekler için tekne-yatla tatil veya yurtdışı seyahatleri ancak üçüncü-dördüncü aydan sonra yapılabilir. Ancak bebek ne kadar küçükse, risklerin o kadar artacağı unutulmamalıdır. Yüzme havuzları; çocuklar için mantar enfeksiyonları, idrar yolu, kulak ve sinüs enfeksiyonları, bulaşıcı sarılık, dezanfektan maddeye alerjik reaksiyonlar gibi riskler taşır. Havuza girmek kaçınılmaz ise; suyun sıcaklığı 29-30 derece, havanınki bundan en az üç derece fazla olmalıdır. Üşümeyi önlemek için suda kalma süresi maksimum yarım saat olmalıdır. Bu süre, 10 dakikadan başlayarak yavaş yavaş çıkılmalıdır.

YAKININIZDA HASTANE OLSUN
Ateş düşürücü şuruplar ve fitiller, yara bandı, ateş ölçer, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, böcek-arı sokmasına karşı alerji şurubu ve kremleri, ishal ve kusmaya karşı ilaçlar, güneş koruyucu kremler, isilik, güneş yanığı için merhemler, ıslak mendiller mutlaka yanınızda olmalı. Çocuk doktorunun telefon numarası, hem anne, hem babada bulunmalı. Çocuğunuz tatilde hastalanacak olursa, onu hemen bir sağlık kuruluşuna götürebileceğiniz bir tatil yeri seçmenizde yarar vardır. Böcek ısırma ve sokmaları; ağrı ve kaşıntı yapabilir, nadiren şiddetli allerjik reaksiyona yol açabilir. Böcek sokarsa, o bölge sabunlu suyla yıkanıp antiseptik bir solüsyon sürülmeli ve reaksiyon şiddetli ise hastaneye başvurulmalı. Güneş çarpması ciddi bir durumdur. Ateşin yükselmesi, baş ağrısı, kusma, huzursuzluk ve baygınlığa neden olabilir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmak en doğru yöntemdir. Hastaneye ulaşana kadar çocuk, soğuk suyla ıslatılmış havluya sarılmalıdır.

Didem SEYMEN-SABAH

Yorum Yaz


.