Bilgisayar bağımlısı gençler dünyaya küsüyor!

Salı, Ocak 27, 2009, 18:52
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Küçük yaşta bilgisayarla tanışan çocuklar, yeterli önlem alınmazsa kısa zamanda bir ‘bağımlı’ haline dönüşüyor. Günde 30 dakika bilgisayar kullanmak çocuk için yeterli..
Son yıllarda, ailelerin çocuklarıyla ilgili duydukları endişelerin başında ‘bilgisayar bağımlılığı’ geliyor. Çünkü bu sorun gençlerin önce aile, sonra diğer sosyal ilişkilerini bozuyor. Bilgisayara bağımlı, fast-food tarzında beslenen, depresyona girmiş, iletişimi bozulmuş gençler, ailelerin psikiyatri uzmanlarına başvurmasına neden oluyor. International Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, gençleri yaşamdan koparan bilgisayar bağımlılığı, tedavisi ve konuyla ilgili önerilerini anlattı.

* Çocukları ve gençleri bilgisayar bağımlılığından korumak için neler yapılabilir?
Çocuklar bilgisayar başına çok küçük yaşlarda oturuyor. İlk başlarda eğlence için kullanılan bilgisayar, bir süre sonra çocukların sosyal alanlarda gelişimlerine zarar veriyor. Bunu engelleyebilmek için çocuğu, daha sosyal ilişkilerin yaşandığı grup oyunlarına ve spor faaliyetlerine yönlendirmek doğru olur. Diğer taraftan aile içi ilişkiler geliştirilmeye çalışılabilir. Aynı zamanda enerjisini harcayabileceği çalışmalar da bedensel gelişimi açısından faydalı olacaktır.

* Çocukları, hangi yaşta bilgisayarla tanıştırmamız daha doğru?
5-7 yaş arasında tanışması uygun. Ancak günümüzde çocuklar üç yaşından itibaren bilgisayar ile tanışmaya başlıyor. Başlangıcı ne olursa olsun, çocuğun bilgisayar başında geçireceği zamanı 30 dakika ile sınırlamak gerekli. 7 yaşından sonra bu süre kademeli artırılabilir.

* Peki kontrolü sağlamanın bir yolu var mı?
Küçük yaşlarda denetimi sağlamak daha kolay olur. Yaş ilerleyince bazen aileler bilgisayarı kaldırmak, klavyeyi evden götürmek gibi davranışlar sergileyebiliyor. Ancak çocuğun bilgisayar üzerinde kontrolünü sağlamak için başlangıçtaki bu uygulamaların kaldırılarak, sorumluluk duygusunun geliştirilmesine fırsat tanınmalı.

AİLEDE ÇATIŞMA OLABİLİR
* Aileler çocuklarını bilgisayar bağımlığına karşı nasıl ikna etmeli? Hangi yöntemleri kullanmalı?
Bilgisayar bağımlılarında sıkıntı, tepkilerde artma ve ders başarısında azalma görülebilir. Bu belirtiler görüldüğünde çocuk ile konuşarak, bu durumun ona zarar verdiğini anlatmak gerekir. Ancak ergenlik döneminde aile ile gencin arasında çatışmalar olduğundan, genç bu duruma tepkili yaklaşabilir. Bu durumda da sözünü dinleyebileceği bir büyüğü; dayı, teyze gibi ya da arkadaşları bu konuşmayı yaparak ona destek olabilirler.

* Asosyal, odasından çıkmayan bağımlı çocuklara yaklaşım nasıl olmalı, bir hekim yardımına gereksinim duyuluyorsa genci bu konuda nasıl ikna etmeliyiz?
Ailenin, gencin yakın bir arkadaşının desteğini de alarak bu soru ve sonuçları anlatması, kesin bir dille yardım alacağını söylemesi gerekiyor. İkna etmekte zorlanılırsa; en azından sadece bir görüşme yapılacağı, ondan sonrasındaki terapi sürecine kendisinin karar vereceği ifade edilebilir. Deneyimlerimiz göstermektedir ki, ilk motivasyon seansından sonra psikiyatri uzmanının çabalarıyla genç, kaygılarının yersiz olduğunu anlayıp genellikle terapiye devam kararını veriyor.

Kısıtlama getirilmeli

Çocuğun bilgisayar başında geçirdiği vakit kesinlikle kısıtlanmalı. Bu, çocuğa davranışlar üzerinde kontrol duygusu kazandırmak ve onu geleceğe hazırlamak açısından çok önemlidir. Bu kısıtlama, öğrencinin bilgisayar başında geçirdiği zamanı daha anlamlı hale getirir. Aynı zamanda çocuk, ölçülü olmayı öğrenir.

5-7, bilgisayar ile tanışmak için ideal yaş

Dr. Ali Ayas, çocukların 5-7 yaşında bilgisayar ile tanışmasının doğru olduğunu ancak 3 yaşında bile bilgisayar başına oturtulan çocukların bulunduğunu söylüyor.

Oyun ve sohbet için kullanılıyor

Dünyada ve Türkiye’de bilgisayar bağımlısı oranlarını net olarak belirleyen araştırmalar yeni yeni yapılıyor. Bu konuyla ilgili Başkent Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

Gençler bilgisayar başında bir günde ne kadar oturuyor
* 15 yaşından küçükler; 1-5 saat
* 16-19 yaş grubu; 1-7 saat
* 20-24 yaş grubu; 1-10 saat
* 24 yaşından büyükler; 30 dakika ile 15 saat arasında.

İnternet kafelerde bilgisayar kullanma oranı:

* 10-15 yaş grubu arasında sohbet, oyun ve ödev amaçlı.
* 16-19 yaş grubu arasında sohbet ve oyun amaçlı.
* 20-24 yaş grubu arasında ve 24 yaşın üzerinde e-posta, oyun ve sohbet amaçlı kullanılıyor.
Araştırmada, oyun ve sohbet amaçlı internet kullanımının, tüm yaş gruplarında temel ortak etkinlik olduğu ortaya çıktı. Özellikle çocuklar internet kafelerde dijital oyunları oynamak için bulunuyor. Araştırmada; internet kafelerde, çocuk kullanıcı nüfusunun, kullanıcının sosyo-ekonomik gelir düzeyi yükseldikçe azaldığı da dikkat çekici bir unsur olarak ortaya çıktı.

Tedavi oldu başarısı arttı

E.M. 17 yaşında, öğrenci:
Anne babası boşanmış, annesi ile yaşıyor. Sabah saatlerine kadar bilgisayarda grup oyunları oynuyor, bu oyunlarda derece atlayabilmek için annesinin kredi kartını kullanarak yüklü miktarda para harcıyordu. Beslenmesi düzensizdi. Okuldan kaçtığı saatleri internette geçiriyordu. Psikiyatra gelmek istememişti. İlk motivasyon görüşmesinden sonra işbirliği yapmaya yanaştı. BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) yöntemleri de kullanılarak 6 ay sonrasında bağımlılığını kontrol edebilmeyi öğrendi. Aile ve çevreyle uyumu arttı. Okul başarısında belirgin bir artış görüldü. Terapisi halen devam ediyor.

İntihardan bahsediyordu

C.K. 15 yaşında, öğrenci:
Son bir yıldır içe çekilme, moral bozukluğu, hayattan zevk almama, aşırı kilo alma, uyku düzensizliği yakınmalarıyla başvurdu. Zamanını internette sohbet ederek geçiriyordu. Bu sohbetlerde genelde intihar yöntemleri, hayatın anlamsızlığı gibi konuların konuşulduğunu babası gizlice öğrenmişti. Gerçek dünyadaki arkadaşlarıyla hemen hemen hiç görüşmüyordu. Kendisinde depresyon ve internet bağımlılığı olduğunu tespit ederek ilaç tedavisi ve psikoterapiye başladık. Bir süre sonra grup terapisine aldık. Tedaviden çok hızlı fayda gördü. Depresif yakınmaları kayboldu, yaşıtlarıyla gerçek ilişkiler kurmaktan zevk almaya başladı.

Şiddet içeren bilgisayar oyunları acımasızlığı öğretir

* Çocuklarda bilgisayar kullanımını, sadece belli zamanlarda ve belli amaçlar için sağlayın.

* Bilgisayar oyunlarını eğitimsel amaçlı seçmek, eğitim ve öğretimlerini destekleyici nitelikte olmasına dikkat edin, diğer bilgisayar oyunlarını ödül olarak kullanın.

* Şiddet içerikli bilgisayar oyunları konusunda dikkatli olarak, çocuklara engel olun.

* Aşırı şiddet içeren bilgisayar oyunları, çocukları kavga ve ölüme karşı acımasız hale getirebiliyor, dikkat edin.

* Çocuklarla geçirilen zamanı artırın, onlarla kişisel olarak ilgilenin ve oyun oynayın.

* Bilgisayar kullanımına ilişkin amacı ve süreyi belirleyin.

* Eğer aile olarak bu sorunu çözmekte çaresiz kalırsanız bir psikiyatri uzmanından yardım alın.

ESRA TÜZÜN
Yorum Yaz


.