Bezelyeyi Buzdolabında Muhafaza Etmenin Yolları

Pazar, Ekim 4, 2015, 22:54
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sofralarımızı süsleyen, salatalarımıza renk veren bezelyenin saklanması çok basit ve pratiktir. Bir de tam mevsiminde alırsak hem tazeliğinden hem de uygunluğundan faydalanmış oluruz. Bezelye, pazarlarımıza Mayıs sonu, Haziran başı gibi gelmeye başlar. Kabuklarından ayıkladığımız bezelye tanelerini birkaç saklama şekliyle derin dondurucumuzda muhafaza edebiliriz. Derin dondurucuda bezelye 12 ay ilk günkü tazeliğini muhafaza eder.
Bezelyeyi şoklayarak saklama:
Bezelyeyi kabuklarından ayıklayalım. Güzelce yıkalım. Bir tencereye su koyalım ve kaynatalım. Tencerenin içine sığacak ebatta süzgeç alalım ve temizleyip yıkadığımız bezelyeleri süzgece koyalım. Süzgeci kaynayan tencerenin içine koyalım ve 2-3 dakika kadar haşlayalım. Bezelyeler buruşmaya başlayınca sıcak sudan çıkaralım. Çeşmenin altına alalım ve soğuk suyu açalım. Burada da şoklama yapalım. Bezelyeleri kenara alalım ve suyunun süzülmesini bekleyelim. Buzdolabı poşetlerine koyalım ve yayvan hale getirelim. Bu şekilde bezelye poşetlerini üst üste koyarak yerden tasarruf edebiliriz.
Bezelyeyi şoklamadan saklama:
Bezelyeyi kabuklarından ayıklayalım. Güzelce yıkalım. Buzdolabı poşetlerine koyalım ve yayvan hale getirelim.
Bezelyeden neler yapabiliriz;    Rus salatası Amerikan salatası Bahçıvan kebabı Bezelye çorbası Bezelyeli kavurma Bezelyeli pilav Bezelyeli somon köftesi Çoban güveci Dalyan köfte
KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.