Bebekler İçin Bulgur Maması Tarifi

Salı, Nisan 5, 2016, 21:47
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Anneler bebeklerini beslerken çok hassas davranmalılar. Bebeklerin karınları doyarken aynı zamanda da ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri de almaları, sağlıklı bir gelişim göstermeleri için gereklidir.
Bulgur; içeriğinde bulunan B vitamini, fosfor ve demir ile sofralarda tercih edilmesi gereken bir besin maddesidir.
Anneler genellikle bebekleri için pirinç unu veya nişasta mamalarını tercih ederler.
Aslında bu mamaları yiyen bebeklerin uzun süre karnı tok kalsa da boş kalori almış olacaklardır. Bebek maması hazırlanırken oldukça dikkatli davranmalı ve bebeğinizin sağlığını düşünmelisiniz.
Bulgur, kimyasal işleme maruz kalmamış olması ve doğal oluşuyla beslenme ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Bulgur, tam tahıllı besin grubunda yer alır ve lifli bir besindir. Bu sebeple de çocukların sindirim ve sinir sistemlerinin gelişim döneminde önemli bir etkiye sahiptir.
Bulgur, sadece bebekler ve çocuklar değil hamile olan kadınlar, yaşlılar ve tüm yaş grubundakilerin tüketmeleri gereken bir besin kaynağıdır. Bulgur ve bulgurla yapılmış olan mamaları bebeğiniz yaklaşık 8 aylık olmadan yedirmemenizi tavsiye ediyoruz.
Bulgurun içeriğinde bulunan glutenden dolayı 8. aydan itibaren vermenizi öneriyoruz.
Şimdi bebekleriniz için tam bir vitamin kaynağı olan bulgur mamasının tarifine geçelim.
Malzemeler:
Bir su bardağı köftelik bulgur
100 gram kadar kereviz
3 tane muz
150 gram kadar havuç
Birer çay kaşığı zencefil ve zerdeçal
Yapılışı:
Öncelikle kereviz ve havuçların kabuklarını soyuyoruz. Çok küçük olmayacak şekilde doğradığımız kereviz ve havuçları bir tencereye alıyoruz. Sebzelerimizin üstünü geçecek miktarda su ekleyip, kereviz ve havuçlar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Haşlanan sebzelerimizi süzgeç yardımıyla püre haline getiriyoruz. Diğer tarafta muzlarımızı rondo yardımıyla eziyoruz. Bir su bardağı sıcak suyla ıslattığımız bulguru yaklaşık 15-20 dakika bekletiyoruz. Islanan bulgurumuza haşlayıp püre haline getirdiğimiz sebzeleri ve rondodan geçirilen muzu da ekleyerek güzelce karıştırıyoruz. Son olarak birer çay kaşığı zerdeçal ve zencefili de ekliyoruz. Böylelikle mamamız da hazırlanmış oluyor. Şimdiden tüm bebeklerimize afiyet olsun.

KAYNAK : nasil.com
Yorum Yaz


.