Bebeğiniz emerken ses çıkarıyorsa

Cumartesi, Nisan 24, 2010, 16:33
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

ABD’li emzirme uzmanına göre, bebeğin emerken çok fazla ses çıkarması yeterince iyi beslenemediğini gösteriyor.

Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı olan ABD‘li Lisa Marasco, “Eğer bebek çok fazla cuk cuk sesi çıkartıyorsa bu iyi değil, bu bebeğin annesinin memesini iyi ememediğini gösteriyor. Ayrıca memelerin kocaman olması da annenin sütünün bol olduğunu göstermiyor” dedi.

Acıbadem Maslak Hastanesi’nde düzenlenen “2010‘da Anne Sütü ve Emzirmeye Dair Neler Biliyoruz- Bilimsel Bir Bakışla” sempozyumda deneyimlerini paylaşan Marosco, bazen bebeklerin damaklarındaki gizli yarıklardan ya da dil kökü bağlarından kaynaklanan sorunlarla memeyi iyi kavrayamadıklarını söyledi.

Aynı zamanda 2009’da yayımlanan ‘Sütünüzü Nasıl Artırabilirsiniz?’ adlı kitabıyla da tanınan Marasco, annelerden bunun gibi bir durumla karşılaştıklarında mutlaka doktora gitmelerini istedi.

Toplantıda açıklanan diğer sonuçlar şöyle:

– Annenin gençlik döneminden itibaren obezite sorunu varsa, bu durum süt üretimini olumsuz etkiliyor.
– Çok uzun süren stresli dönemler, vakumlu ya da kaşıklı (forsepsli) doğum, acil sezaryenler emzirmeyi olumsuz etkiliyor.

Karpuz, lahana ve salata ödem söktürüyor

– Aşırı ödem sütün memelerden zor salgılanmasına neden oluyor.  Ödemli annelerde süt 2-3 gün gecikerek geliyor, ödem azaldıkça süt artıyor.  Ödemi söktürmek için annelerin salatalık, karpuz, lahana yemesi öneriliyor.
– Annenin yumurtalığında çok fazla kist olması, testeron oranını artırıyor. Bu durumda 2-3 hafta sonra süt gelebiliyor. Kistlerden kurtulmanın yolu ise doğum.
– Bazen plasenta rahim kaslarına yapışıyor, geç atılıyor ve çok fazla kanamaya neden olabiliyor. Plasenta içerde kalırsa süt üretimi etkilenebiliyor.
– Anne önceki bebeğini sezaryen ile dünyaya getirmişse, 35 yaş üzerindeyse, çoklu gebelik varsa, süt üretimi gecikiyor.
– Çok fazla nane yemek, nane çayı ve sigara içmek sütü azaltıyor.
– Nezlede kullanılan bazı ilaçlar süt üretim hormonu olan prolaktini ve dolayısıyla sütün üretimini azaltıyor.

Çok fazla su içmek sütü artırmıyor

– ‘Çok fazla su içersem sütüm bol olur’ anlayışı doğru değil. Aşırı su içme çok süt üretileceği anlamına gelmiyor.  Emziren anne susadıkça içmeli.
– Eğer dil bağı sorunu nedeniyle bebek ememiyorsa bu bağın kesilmesi bebeğin annesinin sütünü daha iyi almasını sağlıyor. Ancak bu bağın kesilme işleminin mutlaka, bir uzman tarafından yapılması gerekiyor.
– Süt veremeyen annelerin memeleri kontrol edilmeli. İki meme arasında 3 parmaktan fazla aralık varsa bu anatomik bir bozukluğun göstergesi olabileceği için bir risk faktörü.
– Gebelik sırasında memelerde damarların genişlemesi görülmeli.  Damarsız memeden süt gelmeyebilir.

Yorum Yaz


.