Basit bir tükürük testi ile riskli durumlar belirleniyor

Perşembe, Mart 15, 2012, 22:58
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Genetik testler sayesinde koruyucu, kişisel tıpta yeni bir çağ başlıyor.

Kalıtsal hastalıklar saptanıyor, ilaçların kişi üzerindeki etkileri belirleniyor, risklere karşı sağlıklı yaşam önerileri sunuluyor. Acıbadem Sağlık Grubu, “Kişisel Genetik Sağlık Programı” bünyesinde Genetik Check-up ile yeni bir hizmet başlattı

Gelecekte kalpten diyabete kadar birçok önemli hastalığa yakalanma riskinizi, çocuğunuza geçirebileceğiniz hastalıkları öğrenmek isteyenler için artık basit bir test var: Genetik Check-up. Acıbadem Adana Hastanesi ve Adana Tabip Odası işbirliğiyle düzenlenen seminerde konuşan Acıbadem LABGEN’den Doç. Dr. Cengiz Yakıcıer genetik check-up hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Yakıcıer, “Basit bir tükürük testiyle riskli durumlar önceden belirlenebildiği gibi, olası hastalıklar için de tedbir alınabiliyor” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Acıbadem Adana Hastanesi ve Adana Tabip Odası işbirliğiyle “Gelecek Genetik Kodlarımızda Gizli” adlı konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Acıbadem Adana Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Kibar, “İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığı ve tüm toplumun en önemli hedefidir.” diye konuştu.

KİŞİSEL TIP VE GENOMİK

Açılış konuşmalarının ardından Gelecek Genetik Kodlarımızda Gizli konulu seminere geçildi. Tıp Doktoru Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Doktoru Doç. Dr. Cengiz Yakıcıer, genlerin incelenmesiyle kişinin gelecekteki sağlığıyla ilgili bilgiler elde edilebileceğini belirterek, “‘Kişiselleştirilmiş tıp çağı’ olarak da adlandırılan bu dönemde kişisel genom analizi yardımı ile genetik hastalık taşıyıcıları, yaygın hastalıklarla ilgili bireyler arasındaki genetik farklılıklar ve bu hastalıklara yatkınlık durumuna, bireylerin ilaçlara farklı yanıt vermesinden ve bazı yan etkilerden sorumlu genetik faktörler tespit edilebiliyor” dedi ve bazı hastalıklarda genetik, bazılarında ise çevresel faktörlerin önemine işaret etti.

Doç. Dr. Cengiz Yakıcıer gelecekte kalpten diyabete kadar birçok önemli hastalığa yakalanma riskini ve çocuğuna geçirebilecek hastalıkları öğrenmek isteyenler için basit bir tükürük testiyle yapılan Genetik Check-up hakkında bilgi verdi.

Yakıcıer, “21. yüzyıl, bilim ve teknoloji alanında önemli gelişmelere sahne oluyor. Bu gelişmelere ayak uyduran Acıbadem Sağlık Grubu da kişisel genetik testlerle önemli bir sağlık hizmeti sunuyor. Hepimizin DNA’larının birbirine benzemesine karşılık kişisel farklılıklar olduğu için genel incelemeler değil, kişiye özel yatkınlıklara bakan testler üretilmeye başlandı. Bu testlerin içinde bizim uygulamaya başladığımız Genetik Check-up ” Kişisel Genetik Sağlık Programı” kapsamında ele alınıyor. Tükürük örneği alarak yaptığımız DNA analizleriyle hastanın ilaç alerjisini, hangi ilaçtan hangi dozda alması gerektiğini, kendisi için doğru diyetin ne olduğunu ve hangi sporu yaparsa zayıflayabileceğini tespit ediyoruz. Diyabet, hipertansiyon, kalp ve obezite gibi kronik hastalıklara yatkınlık önceden belirlenerek, gerekli yaşamsal değişikliklerin yapılmasıyla ülkelerin sağlık harcamaları da önemli ölçüde azalıyor.” dedi.

NASIL UYGULANIYOR

Genetik Check-up’ı öneren medikal koç ya da doktor, kişiden ‘Onam formunu’ doldurmasını istiyor. Hem hekim hem de hasta onam formunu imzalıyor. Formun doldurulmasından sonra ‘Tükürük Örneği Alma Kiti’ kişiye iletiliyor. Kişi, bu kiti kullanarak az miktarda tükürük örneği veriyor.

Genetik Check-up’ı Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde bir medikal koç ya da doktor önerisiyle değil, basından ya da internetten duyup yaptırmak isteyenler için bir Danışma Hattı bulunuyor; 0 216 5443939. Bu kişiler, Danışma Hattı’nı arayarak tükürük örneğini nerede vereceklerini öğrenebiliyor.

Tükürük örneği verildikten 3 hafta sonra sonuçlar, Acıbadem LABGEN aracılığı ile Acıbadem’deki sorumlu genetik doktorlarına gizli şifreyle ulaşıyor. İlgili uzmanlar, Genetik Sağlık Programı’nda yer alan ‘Genetik Danışma Hizmeti’ kapsamında, sonuçlarla ilgili olarak kişiyle görüşüyorlar. Genetik Danışma seansında kişinin sonuçlarına göre gerekli önerilerde bulunuluyor.

Kişi isterse bu bilgiler; onu izleyen ilgili hekimle paylaşılabiliyor. Bilgilerin ne kadarının paylaşılacağına kişi kendisi karar veriyor. İlgili doktor sonuçların tümünü değil, kişinin paylaşmak istediği kadarını görebiliyor.

Genetik Danışma seansı sonrasında kişi isterse ilgili branşlara yönlendiriliyor.

Genetik Danışma seansından sonra, bu konuda kişinin yeni soruları olursa, Danışma Hattı’nı arayarak genetik uzmanlarına ulaşabiliyor. Kişisel Genetik Sağlık Programı, Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde 18 yaş üstü kişilere uygulanıyor.

STAR

Yorum Yaz


.