Barış Manço’nun şarkıları sergi oldu!

Cuma, Şubat 5, 2016, 22:55
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Barış Manço’nun şarkı sözleri, 80 sanatçı tarafından yorumlanarak bir sergide toplandı. Peki Barış Manço kimdir?

Müzikotek ve Barış Manço 7′den 77′ye Dolu Dizgin Barış ve Sevgi Derneği ortak çalışması olan “Sözler Barış Manço” sergisi açıldı.

“Sözler Barış Manço” sergisine katılan her sanatçı, Barış Manço’nun 80 şarkı sözünden birini seçip özgürce yorumladı.

Ressam, illüstratör, grafiti sanatçısı, kaligraf, fotoğraf sanatçısı, heykeltıraş ve tasarımcı gibi sanatın farklı disiplinlerinden gelenleri bir araya getiren sergi, 13 Şubat’a kadar Barış Manço’nun sevenlerini, hayranlarını ve sanat tutkunlarını ağırlayacak.

Serginin bir başka özelliği de sanatçının her bir şarkısının aynı zamanda bir sanat eserine dönüştürülerek ölümsüz hale getirilmiş olması.

Bal Böceği’nden, Eski Bir Fincan’a, Güle güle Oğlum’dan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya kadar pek çok eseri, başka sanatçıların zihin dünyasında şekillenen haliyle gözler önüne seriliyor. Serginin sanat ürünleri kitaplaştırılarak daha fazla kişiye ulaşması amaçlandı.

Barış Manço kimdir?

Barış Manço, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı yapımcısıdır.

Türkiye’de müzik denildiğinde akla ilk gelen isimler arasında Barış Manço gelir. Bunun yanı sıra, usta besteci, Anadolu Rock türünün kurucularından sayılır.

Barış Manço, 200’ün üzerindeki şarkı besteledi. Bu besteler kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı.

Ünlü besteci ve şarkıcının kariyeri sayısız başarı ve ödüllerle doludur.

1980 yılında ilk kez başka bir sanatçıya beste vererek yeni bir başarıya imza atan Barış Manço’nun  Nazan Şoray için yaptığı “Hal Hal” şarkısı, yılın şarkısı ödülünü kazanırken Nazan Şoray’a da altın plak kazandırdı.

Bestelediği şarkıları Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı.

Ödüllere doymayan sanatçı, 1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı yaptı.

“7′den 77′ye” isimli televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı.

Hazırladığı televizyon programıyla sayısız ülkeye gitmiş ve bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır.

Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı ünvanına layık görüldü.

Barış Manço ölmeden önce müzik hayatının 40 yılını anlatan ’40. Yıl’ şarkısını bestelemişti.

Ancak sözlerini yazamadan hayatını kaybetti. Bu şarkının da bulunduğu Mançoloji, 1999 yılında yayımlandı ve 2,6 milyon satarak o yılın en çok satan albümü oldu.

Sanat hayatına başladığı ilk günden itibaren tüm dünyanın severek takip ettiği sanatçı, hayatını kaybettikten sonra da yankılarını sürdürerek ölümsüzleşti.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.