Baklagilleri neden yemeliyiz?

Çarşamba, Nisan 20, 2016, 19:10
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Baklagiller, zengin lif kaynağı olmalarının yanında şeker içeriği düşük dengeli karbonhidratlardır. Günlük beslenmemiz içinde baklagillere mutlaka yer vermeliyiz.

Baklagiller, Fabales takımından çoğunu otsu bitkilerin oluşturduğu çalı ve ağaç türlerini de içeren büyük bir familyadır. 400 cins ve 10 bin dolayında tür içerir. Taze yenilenlere sebze, kurutulmuş olanlarına ise bakliyat denilmektedir.

Türkiye’de en yaygın olarak 25-30 türü bulunmaktadır.

Bitkilerin olgunlaşmış tohumları olan kuru baklagiller insanlar tarafından ehlileştirilen ilk bitkilerdendir. Antik dönemlerden bu yana insanların zengin besin içeriği nedeniyle tükettiği baklagillerin geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanır.

Kuru baklagiller lif açısından çok zengindir. Bağırsakta hacim oluştururlar ve bağırsak hareketlerine çok olumlu etkileri vardır. Yediğimiz her 1000 kalori için günlük olarak tüketmemiz gereken lif miktarı 14 gramdır. Pişmiş bakliyatların bir kâsesinde ise 10-15 gram lif bulunmaktadır.

Baklagiller, şeker içeriği düşük ve dengeli karbonhidratlardır. Kan şekerini hızlı şekilde yükseltmedikleri için şeker hastaları da tüketebilirler.

Baklagiller, bitkisel protein açısından zengindir.

Bakla

Baklagillere adını veren bakla, zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içerir. Ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri açısından çok zengindir. Baklada, A, C, B ve B2 vitaminleri de bulunur.

Bulgur
Buğdaydan elde edilen bir baklagildir. Pilavda, çorbalarda ve kısırda kullanılmaktadır. Bulgurda çinko, magnezyum, krom gibi mineraller, posa, selenyum, B12 dışındaki bütün B vitaminleri bulunur.

Mercimek
Pul, sıra, kabuklu kırmızı ve kara gibi çeşitleri olan yurdumuzun hemen her yerinde üretilen bakliyat çeşididir. Disk seklinde meyveleri olan bir bitkidir. Mercimeğin zayıf ve ince bir kök sistemi vardır ve kökü derinlere inmez. Sodyum, potasyum, A, D, C vitaminleri, bol miktarda demir, magnezyum, B12 vitamini ve kalsiyum içerir.

Bezelye

Bezelye, protein ve aminoasitler yönünden zengindir. Nişasta, fosfor ve B vitaminleri içerir.

Börülce

Hem taze hem kuru olarak tüketilir. Protein, nişasta ve vitamin bakımından zengindir.

Fasulye

Orta Amerika’nın baklagiller familyasından bir bitkidir. Türkiye’nin hemen her yerinde yetişir. Tazesi de kurusu da tüketilir. Karbonhidrat, protein, sodyum, kalsiyum, A ve C vitamin ve demir içerir.

Nohut

İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Koçbaşı, eblebilik, yuvarlak gibi çeşitleri vardır. Nohut kavrularak leblebi yapılır.  Ezilmiş nohutlardan Humus ve Tahin elde edilir. İçeriğinde A, C, E, K vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfar, bakır, çinko, manganez, selenyum bulunur.

Pirinç

Buğdaygillerden otsu bir bitkidir. Çeltik adı da verilir. Türkiye’de birbirinden farklı pirinç cinsleri yetişir. Pirinç, insanlığın en eski yiyeceklerinden biridir. 8000 yıldır Çin’de yenildiği bilinmektedir. 7 bin çeşidi vardır. Protein, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, B1, B2 ve B3 vitaminleri içerir.

Mısır
Amerika kökеnli bir yiyecektir. Dünyanın geri kalanının mısırı öğrenmesi için Amerika’nın keşfedilmesi gerekmektedir. Mısır tam bir vitamin deposudur.B1 vitamini, patotonik asit, B5 vitamini, folat, niasin B3 Vitamin ve C vitaminini bol miktarda içerir. Mısırda ayrıca fosfor ve magnezyum bulunur.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.