Bakanlık’tan atık yağ açıklaması

Pazartesi, Ocak 5, 2009, 22:26
Alışveriş | Moda, Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bakanlık, basında çıkan kızartma yağlarıyla ilgili haber üzerine açıklama yaptı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Bakanlık izniyle magnesol ve benzeri isimlerle bileşiminde magnezyum silikat içeren ürünlerin ithaline müsaade edildiğini, bu ürünlerin amaç dışında kullanıldığının tespiti halinde işlem yapılması için de İl Müdürlüklerinin talimatlandırıldığını bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, günlük bir gazetedeki ”kızartma yağında ölüm oyunu” başlıklı haber üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Bakanlığın izniyle magnesol ve benzeri isimlerle bileşiminde magnezyum silikat içeren ürünlerin ithaline müsaade edildiği, magnesol ve benzeri isimlerle ithal edilen ürünlerin bileşiminde de büyük oranda (yüzde 75-97) magnezyum silikat bulunduğu belirtildi.

Magnezyum silikatın Türk Gıda Kodeksi Renklendiriciler ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliğinde yer aldığına işaret edilen açıklamada, bunun kuru toz gıdalar (şekerler dahil), tuz ve tuz yerine geçen maddeler, gıda takviyeleri, tablet ve kaplanmış tablet formundaki gıdalar, dilimlenmiş veya rendelenmiş sert, yarı sert ve işlenmiş peynir, dilimlenmiş veya rendelenmiş peynir analogları ve işlenmiş peynir analogları, sakız, pirinç, salam ve sosisler (sadece yüzey uygulamaları), çeşni verici maddeler, çikolata hariç şekerlemeler (sadece yüzey uygulamalar) ve tava, teneke gibi kaplarda kullanılan yüzey yağlama ürünlerinde katkı maddesi olarak kullanıldığı vurgulandı.

Bunlarla ilgili Tebliğin AB’ye uyumlu şekilde hazırlandığına da dikkat çekilen açıklamada, söz konusu maddenin AB ve diğer ülkelerde de sayılan amaçlar çerçevesinde kullanıldığı kaydedildi.

Açıklamada, ”bu doğrultuda bahse konu ürünlerin, yukarıda izin verilen amaç dışında kullanıldığının tespit edilmesi durumunda, 5179 Sayılı Gıda Kanunu çerçevesinde işlem yapılması için İl Müdürlüklerimiz talimatlandırılmıştır” denildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, konuyla ilgili inceleme tamamlandığında, ayrıntılı bir açıklama yapılacağını da bildirdi.

Yorum Yaz


.