Bahçede yaşam devam ediyor

Pazar, Kasım 13, 2011, 0:17
Çiçekler kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bahçe ya da balkonda rengarenk sonbahar-kış bitkileri yetiştirmek için, bakım ve dikim önerilerine dikkat etmek gerekiyor

ÇUHA (Primula)
Eylül ve ekim aylarında ekilen çuha, kasım sonuna doğru çiçeklenir. Bu dönemden sonra en az altı ay çiçekli kalır. Yarı gölgeli mekanları seven bitki, güneş ışığından da etkilenmeden yaşayabilir. Balkon için ideal bir süs bitkisi olan çuha, basık saksılar içinde rahatlıkla yaşayabilir. Torf ile zenginleştirilmiş hafif yapılı toprak karışımıyla yetiştirilen bitkinin toprağı, kış haricinde hafif nemli olarak tutulmalıdır.

KARDELEN (Galanthus)
Islak ve rutubetli toprağı seven kardelen, karların arasında bile çiçek açmasıyla ünlüdür. Genellikle bahçede yetiştirilen bu bitkinin yetişkin soğanlarını ilkbaharda saksıya da ekebilirsiniz. Bu işlemi yaparken soğanlar, en az 7 santim derinliğe ekilmelidir. Doğrudan güneş ışığı istemeyen kardelenlerin narin yapısı, bakımını biraz zorlaştırabilir. Tohumlarda önemli bir değişiklik yoksa sulama işlemini aynı günlerde ve aynı miktarda yapmak önemlidir.

ÇİĞDEM (Colchium)
Organik maddelerce zengin toprağı seven çiğdemin kışın açması için, yaz sonuna doğru dikilmiş olması gerekir. Küçük soğanlar halinde satılan bitki, türüne ve soğanın iriliğine göre 5-10 santim derinliğe dikilmelidir. Güneşli ya da yarı gölgeli mekanları tercih eden çiğdem, geçirgen ya da kuru toprakta mutlu olur.

KAMELYA (Camellia)
Çalı olarak bilinen ve her dem yeşil kalan kamelya, güle benzeyen düz ya da katmerli çiçekler açar. Yarı gölgeli, sabah güneşi almayan ve poyraz rüzgarından etkilenmeyen alanlar kamelya yetiştirmek için idealdir. Rutubeti seven bitki, asitli topraklarda yetişir. Bakımı kolay olsa da, sulamaya özen göstermek gerekir. İki gün arayla, sabah erken saatlerde ya da akşam güneş battıktan sonra, yağmurlama şeklinde sulanmalıdır.

GARDENYA (Gardenia)
Yaz çiçeği olarak bilinen gardenya, havadar ve ışık alan balkonlarda kış boyunca da çiçek açar. Güneş ışığını çok sever. Soğuk havalarda, haftada iki defa, üstlerine ince bir bez örterek tüm gün boyunca dinlenmeye bırakılmalıdır. Asitli toprak ve saf torfla hazırlanan toprak harcı, kışın bitki besinleriyle güçlendirilmelidir. Çiçekleri dökülünce ardında kalan zayıf ve eski dalları her mevsim budamak gerekir.

SARDUNYA (Pelargonium Zonale)
Balkonda saksı içinde, bahçede ise bordur ya da parterlerde yetiştirilen sardunya, otsu veya yarı odunsu çalı şeklinde bir bitkidir. Çok yıllık ve sarıcı olduğu için, özellikle kış aylarında Akdeniz bölgesindeki evlerin dış cephelerinde sıklıkla rastlanır. Kışın bol ışıklı mekanları seven sardunya, yazın güneşi tercih eder. Verimli olabilmesi için toprağının nemli tutulması, birer ay aralıklarla da budama yapılması gerekir.

KASIMPATI (Chrysanthemum)
Papatyagiller familyasından gelen kasımpatı, hem bahçe hem de balkonda yetiştirilebilir. Bakımı çok kolaydır. Bahçede, 15 santim derinliğe, yarı gölgeli, rüzgar almayan yerlere dikilmelidir. Soğuğa dayanıklı olduğu için balkonda da rahatlıkla yetiştirilebilir. Toprağın nemli olmasını seven kasımpatı, sonbahar-kış döneminde dört-beş günde bir, ilkbahar-yaz döneminde ise üç-dört günde bir sulanmalıdır.

AÇELYA (Rhododendron)
Açelya, hava akımlarından kolay etkilenir. Kış aylarında, bulunduğu ortamın 10 derecenin altına düşmemesi gerekir. Balkonda yetiştirmek, toprağın ısısını kontrol altında tutmak için idealdir. Kışın, bir gün arayla sulanmalı, saksının altındaki tabakta su kalmamasına dikkat edilmelidir. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bu bitki, dolaylı ışıklardan yararlanabildiğ

SİKLAMEN (Cyclamen)
Orman açıklıklarında yaşamayı seven siklamen, aydınlık ve serin ortamlara alışkındır. Temiz havaya ihtiyaç duyduğundan, diğer çiçeklerden uzak yetiştirilmesi, ömrünü uzatır. Boyu 20 santime kadar uzayan bitkinin toprağı nemli tutulmalıdır. Gelişim süreci yavaş olan siklamenin tohumu, yaz sonu ekilerek ev ısısında tomurcuklandıktın sonra bahçeye çıkarılmalıdır.

NERGİS (Narcissus)
Nötr veya hafif alkali kireçli katmanlar üstünde oluşmuş gevşek yapılı toprakta yetişen nergis, uzun yıllar yaşadığı için kuraklığa dayanıklıdır. Tohum ya da soğan olarak satın alınan bu bitkiyi saksıda 8-10 santim, bahçede ise 10-15 santim derinliğe dikmek yeterlidir. Suyu seven nergislerin gelişimi lodosla hızlanırken, poyrazla gerileme gösterir. Bu kriteri göz önüne alarak dikilecek mekanın seçilmesi önemlidir.

BAHÇE TAKVİMİ
Bahçeleri kış mevsimine hazırlamak ve soğanlı bitkileri topraktan çıkarmak için kasım ayını kaçırmamak gerekiyor. Kasım ayında neler yapılmalı?
Gübre: Sebze bahçesinden geriye kalan yaprakları bırakarak, toprağa kompost gübreleme uygulayın. Ekim: Bezelye, bamya, fasulye gibi kış bitkilerinin ekimini kasımda yapın. Bakım: Çimlere ve çalılara, don önleyici besin takviyesi uygulayın. Kış uykusu: Lale, zambak gibi sıcak havaları seven bitkilerin don ve soğuktan korunması için soğan ve yumrularını topraktan çıkarmak gereklidir. Bu iş için en uygun bahçe aleti çatal beldir. Çatal bel, 15-20 santim uzaktan toprağa daldırılıp soğanlar çıkarılır.

SABAH

Yorum Yaz


.