Bahar yorgunluğuna karşı meyve ve sebze

Çarşamba, Mart 14, 2012, 22:57
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kayseri Modern Dünya Hastanesi Diyetisyeni Esma Birkol, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan bahar yorgunluğuna karşı koymanın yolunun, mevsiminde taze sebze ve meyve tüketmekten ve bol sıvı alımından geçtiğini söyledi.

Diyetisyen Esma Birkol, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan ve bahar yorgunluğu adı verilen yorgunluk, halsizlik ve hafif depresyon haline karşı birtakım önerilerde bulundu. Bahar yorgunluğunun bireyin hayat kalitesini olumsuz yönde etkilediğini ve çalışma temposunu düşürdüğünü dile getiren Birkol, mevsim geçişlerinde sağlıklı beslenme önerisinde bulundu. Birkol, “Mevsim geçişlerinde bağışık sistemini kuvvetlendirmek ve hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için A, C ve E vitaminleri alımını artırmakta fayda var. Bu vitaminler antioksidan özelliklerinden dolayı bağışıklığı güçlendirip vücudun savunma mekanizmasında önemli rol alırlar. Bu nedenle mevsimine uygun taze meyve ve sebzelerin tercih edilmesi gerekir. Bu şekilde beslenmek bizim enerji seviyemizi korumamıza yardımcı olur, yorgunluğu ortadan kaldırır ve performansımızı artırır” dedi.

Birkol, yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kivi, kuşburnu, brokoli gibi besinlerin A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olduğunu söyledi.
Bu dönemde omega-3 alımına da dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Birkol, “Balık, balık yağı, keten tohumu, soya fasulyesi ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Günlük beslenmemizde, bu besinlerden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz” diye konuştu.

Ayrıca sıvı tüketimine özen göstermek gerektiğine de değinen Birkol, “Hayatımızın her döneminde olduğu gibi mevsim geçişlerinde yine yorgunluk ve bitkinlik hissini ortadan kaldırmak için sıvı tüketimine özen göstermemiz gerekiyor. Günlük 2, 2 buçuk litre su tüketmeye özen göstermemiz gerekmektedir. Günlük alınacak su miktarının içerisinde bağışıklığı kuvvetlendiren kuşburnu, ekinezya, ıhlamur, nane-limon gibi bitki çayları da tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı.

STAR

Yorum Yaz


.