Badem sütü nedir, faydaları nelerdir?

Perşembe, Ağustos 6, 2015, 22:09
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Birçok yararı bulunan badem sütü, bakın nelere iyi geliyor?

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen badem sütü, birçok ülkede kullanılıyor. Özellikle ABD’de inek sütünün alternatifi olarak marketlerde satılıyor. Fakat Türkiye’de marketlerde bulmak zor olduğu için, badem sütünün evde nasıl yapılacağını haberimizde bulabilirsiniz.

Badem sütünün gelişmiş ülkelerde bu kadar popüler hale gelmesinin birçok nedeni var. İnek sütünün neden olduğu sindirim problemleri badem sütünün bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü badem sütünde, inek sütünde bulunan ve sindirim problemlerinin kaynağı olan laktoz bulunmuyor. Ayrıca badem sütünde kolesterol de bulunmuyor.

Tıpkı diğer süt ürünlerinde olduğu gibi badem sütü de tam bir kalsiyum deposu. 1 bardak badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu karşılıyor. Badem, E vitamini deposu olarak biliniyor. 1 bardak badem sütü günlük ihtiyaç duyulan E vitamininin yüzde 125’ini karşılıyor. İnek sütünde ise bu oran yüzde 50. Bademde yağ bulunuyor fakat badem sütünde yağ oranı daha az.

Badem sütü magnezyum, selenyum, manganez, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko ve E vitamini içeriyor. Bu mineraller paratiroid bezine, sağlıklı kemik gelişimine, sindirime, bağışıklık sistemine yardımcı olurken, E vitamini de yaşlanmayı geciktirici etki gösteriyor.

Badem sütü vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Fakat iyi bir protein kaynağı değildir. Protein açısından inek sütü çok daha zengindir. İnek sütü sevmeyen veya hayvansal gıda tüketmek istemeyenler için badem sütü ideal bir alternatiftir.

Son derece sağlıklı olan badem sütünün, alerji yapma olasılığı yüksek olduğu için, çocuklarda 2 yaşından sonra kullanılması önerilir. Badem alerji yaptığında kaşıntı, mide krampı, kusma, ishal, burun akıntısı, öksürük ve hapşırmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle alerjik bir bünyeye sahipseniz, veya çocuğunuz alerjik yapıdaysa badem sütünü kullanmayınız.

Evde badem sütü nasıl hazırlanır?

Malzemeler

* 1 bardak su bardağı çiğ badem (Datça Bademi)
* 4 bardak su bardağı içme suyu
* Toz tarçın
* Tatlandırmak için bal, pekmez
* Sürahi
* Tülbent

Hazırlanışı

Bademleri akşamdan suya koyun. En az 8 saat olmak üzere, 24 saate kadar bekletebilirsiniz. Sabah bademlerin suyunu süzüp kabukları ile birlikte, içme suyu ile miksere koyup 2 dakika kadar karıştırın.

Sürahinin ağzına koyduğunuz ince tülbente bu karışımı dökün kabuklar ve posa tülbentte kalacak şekilde süzün. Tekrar mikserde badem sütünü biraz tarçın, istenirse doğal vanilya, bal ya da pekmez, çikolatalı olması için de bir kaşık keçiboynuzu tozu ile tekrar karıştırabilirsiniz.

Buzdolabında 3 gün tazeliğini koruyan badem sütünü afiyetle tüketebilirsiniz.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.