Bacaklarınız ağ tutmasın

Pazar, Ocak 19, 2014, 23:44
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hareketsiz kent hayatında çoğumuz kılcal damar çatlaması riski altındayız. Peki örümcek ağı görünümlü varislerden korunmak için neler yapmalı?

Derideki kılcal damar, arteriol ve venüller gibi çok küçük kan damarları genişleyerek gözle görünür hale gelerek örümcek varis (spider vein) diye tabir edilen ‘telenjiektazi’ye neden olur. Bacaklarınızı bu örümcek ağı görünümlü varislerden korumak için bu ipuçlarını dikkate almanızı öneririm.

Bu varisler tehlikeli olmasa da hoş görünmezler. Örümcek ağına benzer bu varisler daha büyük olan varisli toplardamarların akrabasıdır. Cilt yüzeyine yakın kan damarları genişleyerek dal veya ağ gibi bir şekil alırlar. Genellikle bacak veya yüzde meydana gelse de başka yerlerde de görülebilirler.

Bu ağ görünümlü varislere yol açan faktörler arasında genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler (özellikle hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişimler), obezite ve hareketsiz bir yaşam tarzını sayabiliriz. Ağ görünümlü bu varisler her zaman önlenebilir olmayabilir ancak hoş görünmeyen bu ağ görünümlü varis probleminden kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak bu sorunu yaşama riskinizi azaltabilirsiniz.

Kilo verin: Obezitenin variköz ven yani varisli toplardamar riskini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu ekstra kilolar bacaklardaki damarlarda basıncı arttırarak damarların genişlemesine yol açıyor. Fazla kilolarınızı vermek basıncı azaltarak kanın bacaklarda birikme olasılığını azaltır.

Hareket edin: Hareketsiz şekilde uzun süre ayakta kalmayın veya oturmayın. Eğer uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa kan akışını sağlamak adına birkaç dakikada bir ayaklarınıza verdiğiniz ağırlığı değiştirin. 30 dakikadan uzun süre oturmamaya çalışın. Hareket etmek ve egzersiz yapmak kan akışını destekler ve hoş görünmeyen varis riskini azaltır.

Uzun süre boyunca ayakta kalmanız gerektiğinde sık aralıklarla oturmaya ve ayaklarınızı kaldırmaya çalışın.

Bacaklarınızı kaldırın: Oturduğunuz zaman ayaklarınızı havada tutarak ayak ve bacaklarınızdaki basıncın azalmasına yardımcı olun ve kalbinize doğru kan akışını sağlamaya yardımcı olun. Bu sayede cilt ve damarlardaki basınç düşecek ve güçsüzleşme ihtimali azalmış olacak. Uyurken bacaklarınızı kalp hizasından 15- 30 cm yukarda tutabilirsiniz.

İyi ayakkabı giyin: Yüksek topuklu ayakkabılarınızı sadece özel günlerde kullanmak üzere kaldırın. Alçak topuklu ayakkabılar kalf yani baldır kaslarınızın şekillenmesine yardımcı olur.

Bu da düzgün kan akışını destekler. Ayrıca bel, kasık veya bacaklarınızı sıkan dar kıyafetlerden kaçının çünkü bu kıyafetler bacak ve ayaklarda kan akışının sıkışmasına neden olabilir. Varis çorap veya taytları kan birikmesini önlemeye ve bacaklarda şişlik oluşmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

KAYNAK : Mehmet Öz

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.