Ayak tırnaklarına oje sürenlere kötü haber

Çarşamba, Kasım 27, 2013, 19:13
El ve Ayak Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Uzmanlar şık görünmek için ayak tırnaklarına sürekli oje süren kadınları uyardı.

Ayak Sağlığı Uzmanı İsmail Tuncel, ojeli ayak tırnaklarının uzun süre bot veya çizmede kalmasının, varis, tırnak batması, şekil bozukluğu, mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara yol açabileceği uyarısında bulundu. Ayakta 19 damar kas ve 7 bin 200 sinir ucu bulunduğuna dikkati çeken Tuncel, yanlış tercihlerin, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini anlattı.
Zorunlu olarak kış aylarında herkesin kapalı ayakkabı giydiğini dile getiren Tuncel, “Ayakkabı seçiminin, ayak yapısıyla direkt ilgisi vardır. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Her akşam eve gelindiğinde ayaklar sabunlu suyla yıkanmalıdır” dedi.

Tırnağın kavisini bozuyor

Tuncel, kimi kadınların şık görünmek için sağlık sorunlarına neden olabilecek hatalar yaptığını savundu. Bunlardan birinin, ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya bot giyilmesi olduğunu söyleyen Tuncel, şöyle konuştu: “Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir. Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz. Deride bulunan 400 ter gözeneği zaman içinde kapanır. Bunun devamında da ayakta değişim başlar. Mantar enfeksiyonu tırnağa bulaşır ki bu da şekil ve renk bozukluğunu devamında getirir. Ayrıca ojelerdeki kimyasal maddeler, havasız ortamda tırnağın hem rengini değiştirir hem de kavisini bozar. Tırnaktaki kavis adeta dağ şeklini alır, renk değişikliği iki katına çıkar ve mantar enfeksiyonu gelişir.”

KAYNAK : YediRenkHaber.com

Yorum Yaz


.