Ayak mantarı,tırnak mantarı ve bitkisel tedavisi

Pazartesi, Aralık 15, 2008, 22:45
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 21 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

“Mantar”lar çeşitli sorunlara yol açan bir “canlı hastalık etkenleri”dir. Mikroplardan, virüslerden, parazitlerden farklı bir yapıya sahiptirler. Genellikle yaşamlarının iki dönemi vardır. Bunlardan birisi hastalıkları yaptıkları sıradaki “canlı” halleri, diğeri ise bir anlamda “tohum” olarak kabul edeceğimiz, bir “konağa(taşıyıcı)” bulaşana kadar yaşanılan ortamda bulunan “spor” halleridir.

Bu nedenle dayanıklıdırlar, uygun ortamlarda uzun süre kalabilirler ve hastalık meydana getirebilirler. Kolay bulaşırlar. hastalık geçirildiği sırada “bağışıklık” oluşturmadıkları için hastalığın tekrarlamasına yol açabilirler.

Tuttukları organ ve yerleştikleri bölgeye göre farklı yakınmalara yol açabilirler. Bu yakınmalar çok hafif olabilir. Tedavi ile kısa sürede yakınmalar kaybolur.

“Yakınmaların kaybolması hastalığın iyileşmesi” anlamına gelmez. Her bölge ve her tip mantar hastalığının farklı bir tedavi süresi vardır. Ayak mantarlarında bu 8-10 haftaya kadar uzayabilir. Ancak durumu, içinde olduğu koşullar bu sürenin uzamasına yol açabilir. Tedavi düzenli uygulanmalıdır.

Ayaklarda genellikle parmak arasında ve parmak aralarının ayağın üstüne ve altına doğru uzanan bölümlerinde gelişir. Erkekler sıklıkla askerlik sırasında veya yatılı okullarda hastalığı kaparlar.

Kadınlar ise sıklıkla çevrelerinde bulunan ve temas ettikleri veya havlu, giysi, çorap, terlik gibi ortak eşya kullandıkları zaman etkeni alırlar. Doğrudan temas da belirli mantar hastalıklarına yol açabilir.

Toplum içinde yaygın olarak görülür. Sporlar vücuda alındığında sıcak ve nemli ortamlarda aktif hale gelir, hastalık belirtileri ortaya çıkar. Derinin durumun ve özellikleriyle, kişide bulunan, diyabet gibi başka hastalıklar da mantarın oluşmasını kolaylaştırabilir. Ayakkabılar ve çoraplar ter ve rutubeti tutmasından dolayı uygun gelişme ortamlardır.

Mantarın yakınmaları sıklıkla “kaşıntı”dır. Bulguları ise genellikle gözle görülür. Deride kızarıklık, şişlik, yanma, kaşıntı, eğer kaşıma sonucu derinin bütünlüğü bozulmuşsa buna bağlı ağrı ve hassasiyet sık görülen bulgular arasındadır.

Yaşlanma ile derinin daha ince ve hassas olması ve genel vücut direncinin düşüklüğü, mantar enfeksiyonuna yatkınlığı artırır. Tedavi edilmezse yaygınlaşabilir ve farklı bölgelere uzanabilir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına oradan da başka yerlere bulaşabilir.

Tırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında ayrıca, tırnağın görüntüsünün de bozan “kozmetik” bir sorun yaratır.

Görüntüsü, tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde yakınmalara yol açabilir.

Muayenede ise; tırnağın kalınlaşması, üzerinde oluşan farklı biçim ve renklerde çizgileşmeler, renk değişiklikleri, çatlamalar, tabaka tabaka kalkması gibi bulgulara rastlanabilir.

Sedef (psoriasis) ve bazı başka tırnak hastalıklarının belirtileri yanından, parmağa veya tırnağa doğrudan gelen travmalarla oluşan belirtilere ve tırnağın yapısal bozukluklarına benzeyebilir.

Tanısını bir uzmanın koymasında yarar vardır. Hastalık ilerledikçe, tırnak kalınlaşır ve şekli bozulur. Bazen özellikle tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Hastalık tırnağın köküne doğru ilerleyerek sürekli hale gelebilir.

Tanıyı doğrulamak için mutlaka “direkt mantar muayenesi”(=nativ preparat) veya “tırnak kültürü” yapılmalıdır. Bunun yapılması için en az bir aylık süre içinde mantar tedavisi uygulanmamış olmamalıdır. Tedaviye dirençli olgularda ve diğer hastalıklarla ayrıcı tanının tam olarak yapılamadığı durumlarda tanıyı doğrulamadan tedavi uygulanmamalıdır.

Etkin tedavi olanağı sunan birçok ilaç vardır. Bunlardan bir bölümü doğrudan tırnağa uygulanan ilaçlardır. Ağızdan hap olarak alınan ilaçlarla da tedavi mümkündür.

Tırnak mantarının tedavisi derinin mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar tedaviye dirençli olabilir, hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6-8 aylık tedaviyi düzenli uygulamak gerekir. Tedavi sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekir.

Tırnak mantarı tek ya da birkaç tırnakta ise tırnağın çekilip, ardından tırnak yatağına ve tırnağın gelişimiyle de tırnak üzerine mantar tedavisi uygulamak suretiyle de tedavi mümkündür.

Tırnak mantarı tedavi edildikten sonra eğer etkenle yeniden karşılaşılırsa yeni bir hastalık tablosu başlayabilir. Yani bu da “bağışıklık” oluşturmaz.

Yerel tedavi uygulanan durumlarda, tedaviye başlanıldığı sırada fark edilmeyen başka tırnaklardaki belirtisiz tırnak mantarları bu süre içinde belirgin hale gelebilir. O koşulda bu tırnaklara da tanı doğrulandıktan sonra tedavi başlanmalı ve yine 6-8 ay tedavi sürdürülmelidir.

Ayak Mantarı ve Tırnak mantarını tanıdıktan sonra konu ile ilgili yapılan bilimsel haberde sıra

Ayak mantarı derdi bitti !

Prof. Dr. Adem Önal, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisi için bitkisel bir karışımdan ilaç üretti.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Önal, 3 yıl süren çalışmaları sonucu ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisi için bitkisel bir karışımdan ilaç üretti.

Bölümü kimya olduğu için araştırma yaparken ceviz yaprağının antifungal etki göstermesi üzerine ayak mantarında iyileştirme etkisi olduğunu öğrendiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, ”Daha sonra, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanarak ayak mantarı tedavisinde kullanılan bitkisel karışımı elde ettik ve bunu test ettik” diye konuştu.

Bu karışımı üniversitede ayak mantarı olan arkadaşlarına verdiklerini ve hepsinin kullandığını anlatan Prof. Dr. Önal, ”Yüzde yüz başarı elde ettik. İlk önce biz bunu toz halinde üretiyorduk. Başarılı olduktan sonra pomat üretimini gerçekleştirdik” dedi.

”FUNGOP İSMİ İLE ÜRETİME GEÇECEĞİZ”

İstanbul’da bir firma ile anlaşarak ”Fungop” ismi ile ilacın üretimine geçeceklerini kaydeden Prof. Dr. Önal, şöyle konuştu:
”İlacımızın ‘Fungop’ isminde olmasının nedeni ‘fun’ mantarın kısaltılması, ‘Gop’ ise üniversitemizin kısaltılması. Fungop için Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli izinlerimizi aldık. Biz bu ilacı, tamamen çöpe attığımız ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve duttan elde ediyoruz. Bizim bu çalışmamız sonucu portakal kabukları ve ceviz yaprakları heba olmaktan kurtulacak.”

”HİÇ BİR KATKI MADDESİ VE YAN ETKİSİ YOK”

Ayak mantarının tedavisi zor bir hastalık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Önal, ”Piyasada çok sayıda mantar ilacı var ama bu bizim yaptığımız tamamen doğal. Hiçbir katkı maddesi ve yan etkisi yok. Kullananlarda yüzde yüz oranda başarı sağladı” diye konuştu.

Mantarın nemli ortamları sevdiğini, kesinlikle ayak nemliyken çorap giyilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Önal, şunları kaydetti:
”Biz ilacı 20 YTL karşılığında şu an satıyoruz. İlacın üretimi için yaklaşık olarak 3 yıllık bir çalışmamın sonucunda meyvelerini aldık. Üniversitede ve Tokat’ın değişik yerlerine verdiğim mantar ilacını kullananların memnuniyetlerini ifade etmesi benim açımdan çok önemli. Bunları duydukça çok mutlu oluyorum.”21 Yorum yazıldı.

 1. zafer yorumu - Salı, Mayıs 19, 2009, 0:05

  bu ürünü sizden nasıl temin ederiz

 2. neslihqn yorumu - Salı, Temmuz 7, 2009, 12:34

  benim eşimin ayakarında mantar bulunmaktadır.çok kötü kokuyor ve kötüde bir görüntüsü var.sizin karşımınızı nasıl temin edebilirim.ankarada bulunmaktayım.lütfen bana cevap yazabilirmisiniz.
  TEŞEKKÜRLER

 3. orhan yorumu - Perşembe, Temmuz 9, 2009, 8:40

  öncelikle sizlere teşkr ederim benimde mantar problemim var bü ürünü nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim TEŞEKKÜRLER ..

 4. hilal yorumu - Cumartesi, Temmuz 11, 2009, 9:39

  iyi günler, eşimde ayak mantarı var ve bir türlü doktora gitmiyor bu ilaç ilgimi çekti, Ankara^da yaşıyorum acaba bu ilacı nasıl alabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

 5. TÜRKAN yorumu - Salı, Temmuz 14, 2009, 13:57

  benimde ayak tırnaklarımda mantar var..ve bıktım artık bu sorundann..lütfen banada yardımcı olun

 6. songül yavuz yorumu - Çarşamba, Temmuz 15, 2009, 13:12

  merhabalar ayaklarımdaki mantar sorunu için dermanol markalı mantar kremini kullandım.gerçekten işe yarıyor.ayrıca kremi bıraktıktan sonra tekrar başlamıyor.özetle tavsiye ederim.eczanelerde bulunuyor.

 7. birgül yorumu - Salı, Aralık 15, 2009, 11:34

  nereden alabilim cevap yazarsanız çok sevinirim

 8. elif yorumu - Salı, Aralık 15, 2009, 19:33

  fungop isimli ilaçtan çok bahsedildi .fakat nasıl temin edebileceğimiz hakkında bir bilgi yok.lütfen cevap yazın .çok ihtiyacım var bu ilaca.

 9. şehriban yıldırım-bozyurt yorumu - Perşembe, Şubat 11, 2010, 12:02

  BENİMDE AYAKTA MANTAR PROBLEMİM VAR.CEVİZ YAPRAĞI SUYUNA AYAKLARIMI DİNLENDİRİYOM. SİZİN ÖNERİLERİNİZİDE DENEMEK İSTERİM…TŞK.

 10. Solmaz Acar yorumu - Cuma, Mart 26, 2010, 18:35

  Ayak mantarı için FUNGOP U nereden nasıl temin edebiliriz?? Adres verirsek ödemeli gönderebilirmisiniz? Şimdiden çok teşekkürler….Allah sizin gibi bilim adamlarımızı eksik etmesin…

 11. MELAHAT yorumu - Salı, Nisan 13, 2010, 14:30

  ablamın ayak tırnakları mantardan dolayı çok kötü. senelerdir bu hastalık onu ruhsal açıdanda yıprattı. ayrıca şeker hastası. 2 kez baş tırnaklarını çektirdi. fakat bir çözüm olmadı. bu ilacı nereden alabiliriz?

 12. MELAHAT yorumu - Salı, Nisan 13, 2010, 14:33

  Eşimin ayakları çok kötü koku yapıyor. Buna nasıl bir çözüm önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

 13. yusuf yorumu - Pazar, Mayıs 30, 2010, 16:52

  eşimin ayakları çok kötü lütfen nerden alacagımızı yazın bari bi şekilde alalım bu ilacı yardımcı olun lütfen

 14. murat yorumu - Pazartesi, Haziran 7, 2010, 12:47

  bu ürünü  nasıl sipariş  edebiliriz

 15. gülseren sertel yorumu - Cuma, Temmuz 30, 2010, 17:46

  merhaba,
  bende iki ayak parmağımda mantar var daha önce lamisil diye bir ilaç kullandım iki ay düzeldi diye bıraktım tekrar oluştu sizin bu fungop ilacı nerden veya nasıl bulabilirim. teşekkürler

 16. gül yorumu - Çarşamba, Eylül 1, 2010, 12:03

  Benimde ayak tırnaklarımda ileri derecede mantar var . Yaklaşık 1 seneye yakın dermatoloji uzmanı tarafından ilaç tedavisi kullandım ama yok yine yok artık beni çok rahatsız ediyor. Tırnaklarım okadar sarı ve kalınlaşma oluştuki batıklar oluyor ve düzeltemiyorum. Çektirmekte çözüm değilmiş. Şifası Allah’tan diyerek birde bitkisel şeyler deniyelim diyorum.

 17. ayse88 yorumu - Cumartesi, Eylül 4, 2010, 17:33

  arkadaslar bu dertten bende cok cektım basta anlamadım zamanla gecer dedım.usttekı tırnak dusunce hep yenısını gelcek sandım.Belkı garıp gelcek ama ınanın doktora gıtmeye bıle utanıyordum tırnagımı gostermek ıstemıyordum.Acık ayakkabı gıymek hayal olmustu artık benım ıcın.sıze tavsıyem KESINLIKLEEEE doktora gıdınız yok efendım bıtkısel cozummus yok komsum bunu yapmıs bu boyle olmus dıye kulaktandolma bılgılerle vakıt kaybetmeyıın ve asla benım gıbı doktordan utanmayın!ılk once bı doktora gıttım bana venofamed verdı ve usttekı kalın tırnak tamamen dustu ve ınanın agladım okdr korkmustumkı daha sonra baska bı doktora gıttım alaınında uzman bı doktora:) benım ıkı ayagımın basparmaklarında vardı allahtan dıgerlerıne gecmemıstı.Ve bana nıbulen verdı hergun duzenlı olarak torpuledım cılasını surdum sabahları cılasını temızledım ayaklarımı ıslak bırakmamaya ozen gosterdım.kendıme ayrı ayak havlusu ayarladım her banyodan sonra ıyıce kuruladım ve hala bunu yapıyorum.sımdı 6. ayın ıcındeyım ve hala tedavım devam edıyor zolax dıe tablet kullanıyorum.nıbulene devam ayrıca exelderm dıye kremde kullanıyorum.nıbulen cılasını sıldıkten sonra onu suruyorum.Inanın kendım bıle ınanamıyorum bu duzelmeye.Bıraz ezıyetlı bı süreç kabul edıyorum hergun buna ugrasmalısınız.Ama unutmayın gorsellıgın yanında cok daha fazla zararları olabılcek bır hastalık turu.Bundan 6 ay once mantar oldugunu ogrenınce forumlarda yazıları okuyordum .benım gıbı caresız olan ınsanlara yardımcı olabılmek ıcın bu uzun yazıyı yazdım 🙂 kesınlıkle doktor tedavısı dıyorum ve bırazda sabır …

 18. Emel yorumu - Perşembe, Eylül 16, 2010, 6:09

  Sag ayagimda kucuk parmagimda mantar var.ilac kullqaninca geciyor bir ay sonra geri geliyor .kotizxonlu kremlerle 6 senedir idare ettim doktorada giyyim gecmedi. Birde sizin ilacinizi denemek istiyorum. ABD yasiyorum her turlu ilaci denedim umudum FUNGOB DA ARTIK.

 19. GAMZE yorumu - Cuma, Mayıs 27, 2011, 18:47

  Merhaba ayak baş parmagımda yaklasık ıkı senedir kalınlasma var tırnagım kapkalın kemık gibi oldu ve uzamıyor konu ıle ılgılı yardımınız önerinizi beklıorm tşkler 

 20. aysun doğan yorumu - Salı, Kasım 15, 2011, 21:37

  benim ayaklarımdada mantar var ve çok canımı yakıyorlar sık sık çatlaklar oluşuyor ve kanamalar oluyor.bu ilacı yani fungopu nasıl ve nereden temin edebilirim ve gerçekten iyi sonuçlar elde edebilirmiyim.birçok ilaç ve krem kullandım halen ayağımdaki mantalar geçmedi.fungoptan kesin sonuç alabilirmiyim?ilginize şimdiden teşekkürler.

 21. sezen yorumu - Pazartesi, Ocak 14, 2013, 23:36

  slm arkadaşlar, bu başlığı görünce bende bi kaç fikrimi söyleyim dedim, ailemde babamda vardı uzun süre ilaç kullandı, ama nafile bi kaç bitkisel yöntem denedi oda boş..en son çamder bitkisel su kürü gibi bir set kullandı içinde baya bir malzeme vardı… 10 gün ayaklarını bu bitkisel su küründe tuttu..sonuç inanılmaz..anlamadığım bu kadar etkili bir yöntemin piyasada bilinmemesi..ürünün adı çamder bitkisel su kürü…google de çıkıyor…Yorum Yaz


.