Avuç içleriniz terliyorsa bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz

Cuma, Mart 31, 2017, 20:53
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

 

Terleme son derece normal ve hatta faydalı bir vücut fonksiyonu fakat özellikle ellerin terlemesi, son derece sıkıcı ve hayat kalitesini etkileyen bir durum olabiliyor.

Ellerde aşırı terlemenin tıp dilindeki adı ‘palmar hiperhidrozis‘tir. Genellikle herhangi bir hastalıktan kaynaklanmadığı ve psikolojik nedenlere bağlı olduğu görülür. Sempatik sinir sisteminin fazla aktif olmasından kaynaklanır.  Öte yandan ellerdeki terlemenin fiziksel nedenleri de yok değildir.
Tiroit Bezlerinin Fazla Çalışması
Tiroit bezlerinin fazla çalışması guatr sorununu ortaya çıkarmaktadır. Normalden fazla çalışan tiroit bezleri vücutta gerginliğe neden olduğundan sinirlilik haliyle beraber aşırı el ve ayak terlemesi, uyku bozuklukları, dikkat yetersizliği gibi olumsuzlukları görülebilir.
Fazla Kilolar
Fazla kilolu olmak hayatın birçok alanında kişiyi zora sokabilir. Bu olumsuzluklardan biri de ellerde terleme şeklinde kendini hissettirir. Fazla kilo vücut ısısının artmasına neden olacağı için vücut bu ısıyı aşağı çekmek için terleme yoluna gidecektir. Bu nedenle de kilolu kişiler her zaman diğerlerine göre daha fazla terlemektedir.
Şeker Hastalığı
Her şeker hastasında görülmemekle birlikte ani avuç içi terlemeleri ve bir şeyler yeme isteği birlikte ortaya çıkıyorsa bu durumda şeker hastalığının etkilerinden söz etmek mümkündür. Kan şekerinin ani şekilde düşmesi vücudun dengelerini alt üst eder, bu durum ise avuç içlerinde aşırı terlemeye neden olur. Diyabet ilaçları da yine aşırı terlemeye yol açabilir.
“Bazı kişilerde ter bezleri fazlaca çalışır ve gereğinden fazla, gereksiz bir terleme durumu oluşur. Özellikle avuç içlerinde terlemenin olması, sürekli kullandığımız bu uzvun, konforsuz bir hayatı da beraberinde getirdiği bir gerçek. Elleri sürekli terlediği için aşırı soğuduğunu, elleriyle ne tutsa avuçlarından kayarak düşürdüğünü dile getiren hastalar, son derece pratik uygulamasıyla botoks yapıyoruz” diyen Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, işlemin ortalama 15 dakika kadar sürdüğünü söyledi.
KAYNAK : star.com.tr
Yorum Yaz


.