AVRUPA VE DÜNYA GÜZELİ SEÇİLEN TÜRK KIZLARI

Cumartesi, Nisan 23, 2016, 23:54
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

DÜNYA DA ONLARIN GÜZELLİĞİNİ KABUL ETTİ

Türkiye’de 87 yıllık bir geçmişe sahip olan güzellik yarışmaları tarihinde dünyanın en güzeli unvanını kazanıp birincilik tacını ülkemize getiren güzeller Türkiye’de 87 yıllık bir geçmişi var güzellik yarışmalarının. Feriha Tevfik’in ilk Türkiye güzeli seçildiği 1929 yılından bu yana çok sayıda genç kız gelip geçti o kraliçelik koltuğundan. Bazıları sinema, televizyon ya da moda dünyasında kariyer yaptı bazıları erken yaşta evlenip spot ışıklarının altından çekildi. Bu 87 yıl boyunca katıldıkları uluslararası yarışmalarda birinci seçilip dünyanın ya da Avrupa’nın en güzel kızı unvanını kazananlar da oldu.

Bu güzellik kraliçelerini hatırlayalım ve şimdi neler yaptıklarına bir göz atalım istedik.

Nazlı Deniz Kuruoğlu, kısacık saçlarıyla Türkiye güzellik yarışmaları tarihine de damgasını vuranlardan biri. Genellikle uzun saçlı genç kızların ele geçirdiği unvana Kuruoğlu 1981 yılında kavuştu.

Bir yıl sonra da katıldığı yarışmada Avrupa güzeli seçildi. Ama spot ışıklarının altında kalmayı değil daha sakin bir hayatı tercih etti.

Bale eğitimi de gören Kuruoğlu, sakin ve bambaşka bir hayat sürdürüyor şimdi. Kuruoğlu, Kuşadasını’nın Caferli köyünde yaşamını sürdürüyor.

Neşe Erberk ise 1983 Türkiye güzeli. Bir yıl sonra katıldığı yarışmada Avrupa’nın en güzel kızı seçildi. Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitimini sürdürürken bir yandan da modellik yaptı.

Şimdi üç çocuk sahibi bir iş kadını. Erberk’in kendi adını taşıyan bir mankenlik ajansı var.

Arzum Onan da hem Türkiye’de hem de Avrupa’da taçlı güzellerden. 1993 yılında Türkiye güzeli seçildi. Bir yıl sonra katıldığı yarışmadan Avrupa güzeli unvanıyla döndü.

Bir gün semt pazarında ünlü koreograf Sait Sökmen tarafından keşfedilen Onan’ın öyküsü, Türkiye’nin önde gelen ajanslarından Gaye Sökmen’e kayıt olunca değişti. Beş ay sonra güzellik yarışmasına katıldı. En büyük desteği de babasından aldı. Onan bir röportajında o dönemi şöyle anlatmıştı: “Babam ‘Ben kızımı önce Türkiye güzeli sonra dünya güzeli olarak göreceğim’ diyordu. Hastalığı başlamıştı o sıralarda. Mankenliğe başlama sebebim de paraya ihtiyacımız olmasıydı. Yarışmaya son bir gün kala formu doldurup teslim ettim. Aslında öyle bir hırsım da yoktu benim. Ama babam da gördü, güzel oldu” diye o günleri anlatmıştı.

Uzun süre oyunculuk yaptı. Mehmet Aslantuğ ile mutlu bir evliliği ve yetişme çağında bir oğlu var. Onan eskisine oranla daha sakin bir hayat sürdürüyor. Seramik çalışmalarına ağırlık veriyor.

Azra Akın, 2002 yılının Türkiye güzeli. Aynı yıl Türkiye’yi temsil ettiği yarışmada Kainat güzeli seçildi.

Akın kariyerini oyuncu ve model olarak sürdürmeyi tercih etti.

Filiz Vural 1970 yılının Türkiye güzeli. Bir yıl sonra katıldığı yarışmada Avrupa güzeli unvanını aldı.

Oyuncu Engin Çağlar ile mutlu bir evliliği var.

1951 yılının Türkiye güzeli Günseli Başar, aynı zamanda Avrupa Güzeli unvanını taşıyan ilk Türk kızı. Başar, 1952’de İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Başar, 2013 yılında hayata veda etti.

Keriman Halis Ece 31 Temmuz 1932’de Belçika’nın Spa kentinde yapılan ve yirmi sekiz ülkenin temsilcilerinin katıldığı yarışmada dünyanın en güzel  kızı seçildi.

Ece, 2012 yılında 92 yaşında hayata veda etti.

Türkiye’de yapılan ilk güzellik yarışmasının birincisi ise Feriha Tevfik oldu. 4 Şubat 1929 günü Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan ilanda şöyle deniliyordu: “Bütün dünyada güzel kadınlar seçilir ve memleketlerinin güzellik kraliçesi intihap edilirken, bizim böyle bir kraliçemiz niçin olmasın? Türkiye’nin en güzel kadını acaba kimdir?”.

Bu ilanla güzelini arayan gazete aynı zamanda mayoyla podyuma çıkacak olan kızların ahlaka uygun olmayacağı eleştirilerine de yanıt vermiş oluyordu.

Yarışmanın ilk elemesi halk tarafından yapıldı. Birkaç ay süren tanıtımlar sonucunda gazetede yayınlanan resimler üzerinden oy kullanan halk, jüri için 48 yarışmacıyı seçti. 2 Eylül günü yapılan yarışmada jüri, daha önceki halk oylamasında 11’inci olan Feriha Tevfik Türkiye’nin en güzel kızı seçildi.

Tevfik, 1991 yılında hayata veda etti.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.