Avrupa Birliği’nde sanatsal kriz!

Cuma, Ocak 16, 2009, 21:06
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nın Çek Cumhuriyeti’ne geçmesi onuruna sergilenen sanat eseri, ortalığı karıştırdı. Brüksel’de, AB Konseyi’nin girişinde sergilenen bu eserde her üye ülke çeşitli sembollerle tanıtılıyor.

Çek sanatçı David Cerny, kullandığı sembollerle ilgili olarak ‘Avrupa Birliği’nin kendi haline gülüp gülmeyeceğini merak ediyordum. Sadece insanları aldattığım için özür dilerim’ dedi. Ayrıca ülkelere ait diğer sanatçı imzalarının ve biyografilerin hepsinin “hayali” olduğu belirlendi. Çek Cumhuriyeti hükümeti “şok yaşadığını” bildirdi ve önlem alınacağını duyurdu.

‘Entropa’ isimli eserde birlik ülkeleri, birbirlerine bir boru sistemiyle bağlantılı olarak gösteriliyor. En büyük tepkiyi, Bulgaristan’ın alaturka tuvalet gösterildiği bölüm aldı. Bulgar yetkililer, enstalasyonun resmen kaldırılmasını istedi.

Ancak diğer ülkeler de en az Bulgaristan kadar öfkeli. Çünkü Almanlar Nazi dönemini anımsatan gamalı haç sembolüyle gösteriliyor.

Fransa ‘grevler ülkesi’.

Lüksemburg, “satılık ülke” olarak gösteriliyor.

Danimarka, 2005 yılında büyük tepki çeken Hz. Muhammed karikatürlerine atıfta bulunarak, legolarla temsil ediliyor.

İtalyanlar cinsellik ve futbol düşkünü olarak tanıtılıyor.

Hollanda da sular altında kalmış ve sadece cami minarelerinin olduğu bir yer olarak sunuluyor.

Polonya simgesinde ABD askerlerinin 1945’te Iwo Jiwa’da çektirdiği fotoğrafa atıf yapılmış. Katolik rahipler gökkuşağının tüm renkelerindeki bir bayrağı toprağa saplıyor.

İspanya’nın üstüyse beton kaplanmış olarak gösterilmiş.

Romanya, Dracula’yla özdeşleştirilmiş.

Yorum Yaz


.