Aşureyle tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıyor

Salı, Ekim 11, 2016, 18:36
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Aşure özellikle enerjiye ihtiyacı olanların ve çocukların tüketmesi gereken bir besindir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren aşure içinde bol miktarda kuru ve yaş meyvede bulunur.

Aşurenin İçindeki Besinler ve Faydaları

Nohut: Nohuttun içinde bulunan vitamin ve bitkisel protein kışın hastalıklarından bünyeyi güçlü bir şekilde korur.

Kuru fasulye: Kırmızı etle eşit değerde olan kuru fasulye lif kaynağı ve hayvansal olmayan protein deposudur. Anorganik tuz ve protein açısından güçlü olan kuru fasulye sinirlerin kuvvetlenmesi sağlarken kemik yapısını da güçlendirir.

Buğday: B vitamini ve karbonhidrat açısından zengin olan buğday aynı zamanda demir ve çinkoda içerir. Lif oranı yüksek olan buğday tüketildiğinde sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

Pirinç: Kalorisi düşük olan pirinç nişasta açısından yüksektir ve kişiye enerji vererek sindirimi, kolesterolü ve kan şekerini düşürür. İçeriğinde B1, B2, C, E vitaminleri barındıran pirinç aynı zamanda fosfor, sodyum, demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır.

Kuru kayısı: Kayısı meyvesi madensel tuz, bitkisel protein ve vitamin açısından zengindir. Kemiklerin kuvvetlenmesinde rol oynayan kayısı vücudun dayanıklılığını arttırır ve beynin çalışmasını sağlar. Antioksidan içeren kayısı kanser ve olası hastalıklardan vücudu korur.

Kuru üzüm: Magnezyum, B1, B2, C vitamini potasyum mineralleri barındırır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan kuru üzüm baş ağrılarını hafifletir, kansere karşı kalkan oluşturur ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kuru dut: Egzama rahatsızlıklarında etkili olan kuru dut, ağız için ve boğazda oluşan yaraları hafifletir ve sindirim sistemini düzenler. İçinde B1, B2, ve C vitaminleri bulunan kuru dut demir ve kalsiyum açısından da zengindir.

Kuru incir: K vitamini barındıran kuru incir lif açısından en zengin kuru meyveler arasındadır. Magnezyum ve kalsiyum içeren kuru dut kabızlığı önlerken kalp ritminin düzene girmesini sağlar. Antioksidan açısından zengin olan meyve kemiklerin güçlenmesinde ve kansere karşı korunmada etkilidir.

Ceviz: Lif kaynağı olan ceviz mineral, protein ve vitamin içerir. Doymamış yağ barındıran ceviz zeka gelişimini Omega – 3 ve Omega – 6 sayesinde arttırır. Dizanteri, göğüs ağrıları ve ishale iyi gelir.

Fındık: Cildi güzelleştirir, enerji verir, varislere iyi gelir ve cinsel gücün artmasını sağlar. İçinde çinko, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum barındıran fındık E ve B açısından zengindir.

Fıstık: Magnezyum, protein, fosfor, yağ, B ve E vitaminleri bulunur. Yorgunluğun azalmasını sağlayan fıstık damar ve kalp hastalıklarında riski azaltır.

Portakal, kayısı, nar ve incir gibi meyvelerde eklenen aşure zengin bir C vitamini deposudur.

Kalorisi yüksek, enerjisi yüksek olduğu için günlük ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılar.

Bitkisel protein içerdiğinden özellikle yaşlı ve çocukların tüketmesi gerekir.

Aşure yaparken şeker yerine bal tercih edilirse faydası daha da artar.

Kalp hastalıklarından korur.

Kolesterol içermeyen aşure hayvansal yağ barındıraz.

Posa açısından zengindir.

Hazımsızlığı giderir.

Aşure ile birlikte sütlü kahve tüketildiğinde metabolizma hızı artar.

Ailesine ve sevdiklerine Aşure gününde aşure yapmak isteyenler için en kolay Aşure tarifi :

AŞURE MALZEMELERİ

3-4 su bardağı aşurelik buğday

2 su bardağı haşlanmış nohut

2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye

20 adet kuru kayısı

½ su bardağı kuru üzüm ( sultaniye )

1 adet portakal kabuğu rendesi

10-15 adet kuru incir

1 paket vanilya

1 tutam tuz

4-5 su bardağı toz şeker

½ su bardağı kuş üzümü

ÜZERİ İÇİN MALZEMELER

Fındık

C eviz

Kuş üzümü

Nar

Tarçın

HAZIRLANIŞI

Akşamdan buğdayı suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 5 dakika kaynatın, kapağını kapatıp bir gece bekletin.

Ertesi gün buğdaylara su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın suyu azaldıkça sıcak su ilave edin.

Sırasıyla içine haşlanmış nohutları kuru fasulyeyi koyup kaynatın.

Suda beklettiğiniz kuru üzümleri süzüp ilave edin. Portakal kabuğu rendesi, kuş üzümünü ilave edip karıştırın. Şekerini ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın.

Kuru kayısıları, tuzu ve vanilyayı ekleyin.

Aynı zamanda incirleri küçük küpler halinde doğrayın ayrı bir kapta suda haşlayın süzün ve tencereye ilave edin. Sıcak olarak kaplara paylaştırın.

Soğuduktan sonra üzerlerini dilediğiniz malzemelerle süsleyip soğuk servis edin.

KAYNAK  sabah.com.tr

Yorum Yaz


.