Aşure nedir? Nasıl yapılır? Neden dağıtılır?

Cuma, Ekim 16, 2015, 22:48
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Komşuların birbirinin kapısını çalmasına sebep olan bol malzemeli bir tatlıdır, aşure!… Peki, nedir Aşure Günü’nün önemi?..

Aşure‘ kelimesi Arapça’da 10 anlamına gelen “Aşara” kelimesinden türemiştir. Aşure Günü, Hicri takvime göre yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününe verilen isimdir. Muharrem ayı, Kuran-ı Kerim’de önemi belirtilen dört aydan biridir.

Aşure Günü sadece dinimizde değil, diğer dinlerde de önemli bir gün olarak kabul edilmiş ve kutlanmıştır. Bu günde önemli ve insanlığın kaderini etkileyen, geleceğine yön veren olaylar gerçekleşmiştir. Örneğin; Adem peygamberin tövbesinin kabul edildiği, Halil peygamberin Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, Hz. Musa’nın kavmini Firavun’un zulmünden kurtardığı, Yunus peygamberin balığın karnından kurtulduğu, Nuh peygamberin gemisinin karayı oturduğu gündür.

Bütün bu önemli tarihsel gelişmelerin yanında aşureyi daha da anlamlı kılan; imam Hüseyin’in bu gün şehit edilmesidir. Kerbela şehidi Hz. Hüseyin, on Muharrem’de şehit edilmiştir. Dolayısıyla Muharrem ayı ve bu ayda tutulan oruç ve sonrasında pişirilen aşure çok daha derin ve diğer toplumlardan farklı anlamlara sahiptir. İmam Hüseyin’in Kerbela çölünde şehit edilmesiyle Muharrem orucu Aleviler için aynı zamanda bir matem orucu olmuştur.

Hz. Hüseyin, Kerbala’da şehit edilmeden önce Muharrem ayında tutulan oruçtan sonra pişirilen aşure bir şenlik havasında yapılıp paylaşılıyormuş. İmam Hüseyin’in şahadetinden sonraki tarihlerden itibaren ise, aşure şenlik havasından uzak bir şekilde başta Kerbela şehitleri ve 12 imamlar olmak üzere bu yolda canlarını veren bütün şehitlerin anılarına bağlılığın bir gereği olarak pişirilip dağıtılmıştır.

Bazı bilgilere göre, İslamiyetten önce de başta İsrailoğulları olmak üzere birçok halk bu günde oruç tutmuştur. Aşure, Osmanlılar döneminde sarayda da pişirilmiş, ‘aşure testisi’ adı verilen özel kaplarla saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılmıştır.

Aşurenin çıkış noktası ile ilgili temel anlatım Nuh peygamberle ilgili olan anlatımdır. Nuh peygamberin gemisinin karaya oturmasından sonra gemide bulunan son yiyeceklerden bu tatlı çorba meydana gelmiştir. Aşurenin içinde en az 12 tane farklı bileşim olmalıdır. Bunlar genelde fındık, kuru incir, kuru üzüm, ceviz, nohut, fasulye ve benzer yiyeceklerdir.

On Muharrem’de olduğu kaynaklarda geçen 10 olay nedir?

1. Hz. Musa aşure gününde Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
2. Hz. Nuh gemisini Cudi Dağı’nın üzerine aşure gününde demirlemiştir.
3. Hz. Yunus balığın karnından aşure günü kurtulmuştur.
4. Hz. Adem’in tövbesi aşure günü kabul edilmiştir.
5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan aşure günü çıkarılmıştır.
6. Hz. İsa o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.
7. Hz. Davud’un tevbesi o gün kabul edilmiştir.
8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail doğmuştur.
9. Hz. Yakub’un oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10. Hz. Eyüp hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

Aşure nasıl yapılır?

Malzemeler:

3 çay bardağı buğday
1 çay bardağı kuru fasulye
1 kahve fincanı nohut
4-5 adet ortadan ikiye kesilmiş kuru kayısı
4-5 adet ortadan ikiye kesilmiş kuru incir
2,5 su bardağı şeker
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 kahve fincanı haşlanmış veya konserve mısır
1 avuç fındık
5-6 adet ceviz
2 çorba kaşığı sapları ayıklanmış kuru üzüm
1/2 çay kaşığı hindistan cevizi
1 adet kabuk tarçın veya toz tarçın
20 su bardağı su
3-4 adet karanfil
1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
1/2 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
Süslemek için dilimlenmiş badem, tuzlu fıstık, kuş üzümü, nar

Aşurenin Yapılışı


Malzeme listesi uzun olsa da yapması çok çok kolay

Baklagiller bir gün önceden suda ıslatılır. İlk malzeme buğday olmak üzere pişirme işlemi başlar. Sonra teker teker malzemeler eklenir. Bir gece önceden nohut, kurufasulye ve buğday ayrı ayrı kaplarda ıslatılır. (Nohut ve kurufasulyenin ıslatıldığı kaplara 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir) 4-5 saat öncesinden de kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir ayrı ayrı kaplarda ıslatılır.

Bir gece öncesinden ıslatılan buğday, nohut ve kuru fasulye ayrı ayrı haşlanır. Meyveler de birazcık haşlanabilir. (10 dakika kadar) Ocağın üstüne konan en büyük boy tencerenin içine her bir malzeme teker teker eklenip bir taşım kaynatılır.

İlk malzeme buğday tencereye konup üzerine 20 su bardağı su ilave edilir. Kaynamaya başlayan buğday köpük yapabilir; oluşan köpük alınmalı. Sonra sırasıyla kuru fasulye ve nohut eklenip bir taşım daha kaynatılır.

Şekeri eklenir; baklagiller aşure soğudukça şekeri çeker. Çok tatlı olsun istenirse oran artırılabilinir. Sıra meyvelere geldi. Kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm. sırasıyla eklenip birer taşım daha kaynatılır.

Dolmalık fıstık, konserve mısır, fındık, ceviz, portakal kabuğu (küçük küpler şeklinde de konulabilir) azıcık da limon kabuğu konup bir taşım daha kaynatılır.

Hindistan cevizi, karanfil, kabuk tarçın eklenir. Ocağın altı kapatıldıktan 5-6 dakika sonra kabuk tarçını çıkartılır.

Aşure kaplara paylaştırılıp üzeri badem, fındık, fıstık, hindistan cevizi ve nar ile süslenir.

Afiyet olsun!..

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.