Asırlık nineden sağlıklı yaşam tavsiyesi

Perşembe, Şubat 25, 2016, 20:19
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hatay’da, 99 yaşında olmasına karşın her türlü ihtiyacını kendi karşılayan Fatma Soyer, sağlıklı yaşam için gençlere “az yemek tüketip çok hareket edilmesi” tavsiyesinde bulunuyor.

Hatay’ın Erzin ilçesinde 99 yaşında olmasına rağmen alışverişe çıkan, yemeğini yapan ve gözlük kullanmadan iplik taktığı iğneyle kıyafetlerini diken Fatma Soyer, sağlıklı yaşam için “az yemek tüketip çok hareket edilmesi” tavsiyesinde bulunuyor.

Karamustafalı Mahallesi’nde bahçeli evinde yalnız yaşayan 1917 doğumlu Soyer, bir asra yaklaşan ömrüne rağmen dinç olduğunu ve işini kendisinin yaptığını söyledi.

Eşini 45 yıl önce kaybettiğini, iki oğlu bir de kızı bulunduğunu anlatan Soyer, gözlük kullanmadan ipliği iğne deliğinden geçirerek dikiş diktiğini, alışverişini yapıp, misafirlerini ağırladığını ifade etti.

Her gün erken kalktığını belirten Soyer, “Bahçemdeki tavuklarımı yemler, onlarla ilgilenir, yumurtalarını toplarım. Süpürgemi alır, evimin önünü temizlerim. Kahvaltı yaptıktan sonra evimin işlerine koyulurum. Misafirlerim gelirse onların çayını, kahvesini yapar, kendi ellerimle ikram ederim” dedi.

“Az ye çok hareket et”

Sağlık sorunu bulunmadığını, soğuk algınlığı gibi hastalıklar dışında doktora gitmediğini vurgulayan Soyer, şunları kaydetti:

“Bana uzun yaşamamın ve sağlıklı olmamın sırrını soruyorlar. Onlara ‘Az yemek yiyin, çok hareket edin’ diyorum. Midemi hiçbir zaman tıka basa doldurmadım. Doğal her şeyi yerim. Bu yaşımda diyet nedir bilmem. Et, süt, yoğurt, tereyağ, tatlı… Ne yersem yiyeyim, kararında yerim. Yakın mahalle ve civar köylerde akrabalarımı ziyaret ederim. Mesafe yakınsa mutlaka yürüyerek giderim, onlarla oturur hoş sohbet ederim. Evime geldiğimde canımı sıkacak, üzüleceğim haberlerden kaçınırım, müzik dinlerim.”

www.istanbulajansi.com

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.