Anneler Günü neden kutlanır?

Cumartesi, Mayıs 9, 2015, 22:01
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Anaların ve analığın kutsallığı tartışılmaz. Elbette bir güne sığmaz değerleri… Ama özel bir gün ile, Anneler Günü’nde annelikleri kutlanıyor!..

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlılar’ın Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinde ana tanrıça Kybele onuruna kutluyorlardı.

Analık, ilk çağlardan bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha birçok yerel ve dönemsel isimlerle doğurganlık niteliğini ön plana çıkararak, doğanın uyandığı bahar mevsimiyle özdeşleşti. Her bahar yapılan kutlamalar gelenekselleşerek binlerce yıl sürdü.

İngilizler arasında 1600′lü yıllarda “Annelerin Pazarı” adı ile Lent (Hıristiyanlıkta Paskalya’dan önceki kırk gün boyunca yapılan büyük perhiz) döneminin 4. pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. İngilizler, bu özel günde izinli sayılarak tüm günlerini evlerinde anneleriyle geçiriyorlardı. Annelerine “Anne Keki” adıyla pasta götürme adeti de yerleşmişti.

Hristiyanlığın Avrupa’da yayılmasından sonra bu kutlama, “Anneler Kilisesi”ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali, “Annelerin Pazarı” kutlamalarıyla birleşti.

“Anneler Günü” ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika‘da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Boston’da yürüyüşle kutlandı.

1905 yılında annesini kaybeden Philadelphialı Anna Jarvis, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs’ın 2. haftasında çevresindeki insanları davet ederek, bu günün anneler günü olarak kutlanması talebinde bulundu. İlk kutlamanın yapıldığı alanda binlerce kişi vardı. Anna Jarvis’in tüm katılanlara kırmızı bir karanfil vermesiyle geleneksel bir hal alan anneler gününün sembolü de bu kırmızı karanfiller oldu.

Anna Jarvis tarafından artık önünde kalan tek engel bu günün resmiyet kazanması gerektiği idi. Yazdığı yüzlerce mektubu eyelat başkanları ve senatoya gönderen Anna Jarvis daha oylamadan geçmeden bu günün birçok eyelatte kutlanmasına neden oldu. 8 Mayıs 1914 tarihinde Wilson’un imzası ile artık anneler günü resmiyet kazanmış oldu ve Philadelphia’da ulusal olarak kutlanmaya başlandı.

Anneler Günü, 1911′de hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlandı. ABD Başkanı Wilson, 1914 yılında resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarını “Anneler Günü” olarak duyurdu. Türkiye‘de ise Anneler Günü, ilk kez 9 Mayıs 1955′te kutlandı.

Tüm annelerin ve anne adaylarının ‘Anneler Günü’ kutlu olsun!..

KAYNAK : yumurtaliekmek.co


Yorum Yaz


.