Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez

Çarşamba, Kasım 23, 2011, 23:46
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Parmak emme 18 aydan daha az anne sütü alan bebeklerde görülür. Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bebekler; bu alışkanlığı edinir

Biberon çürüğü, parmak emme, emzik bırakamama ve tırnak yeme; bebeklik ve çocukluk döneminde edinilen alışkanlıklardan birkaçı… Her ne kadar ebeveynler tarafından basit bir sorun gibi görülse de dikkat edilmediği takdirde; ileri yaşlarda ciddi problemlere yol açabilir. Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer; bebeklerin ve çocukların diş sağlığıyla ilgili önemli bilgiler verdi:

DİŞİ GAZLI BEZLE SİLİN
Çocuğunuzu biberon çürüğünden korumak için; süt dişleri çıkmaya başladığı günden itibaren yaklaşık 1-1.5 yaşlarına kadar dişlerini her gün temiz bir gazlı bez ile silin.
Emziği; bal, reçel, şekerli su gibi tatlı gıdalara batırarak çocuğa vermeyin.
Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bir bebek; bu ihtiyacını gidermek için parmağını emebilir. Anne sütü ile 18 ay beslenen çocuklarda bu alışkanlık çoğunlukla görülmez. Yapılan araştırmalar; parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak geliştiğini gösteriyor.
Öte yandan bebek; dişlerinin çıkmaya başladığı dönemde yaşadığı ağrıyı, parmak emme yoluyla gidermek isteyebilir.

SABIRLI DAVRANIN
Parmak emme alışkanlığı karşısında anne babanın takınacağı en sağlıklı tutum; olayı telaşa kapılmadan, sabırla karşılamak ve onu uyarmaktan kaçınmaktır.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 33’Ü TIRNAĞINI YER
Çocuk tırnak yemeye 3-4 yaşlarında başlar. Yapılan araştırmalar; çocukların yüzde 33’ünün tırnak yediğini gösteriyor. Bu oran; erken ergenlik çağına kadar sürer. Ergenlik çağında ise biraz daha artar ve yüzde 50’leri bulabilir. Bu durum çoğunlukla gençlerin; çevrelerinden onay görmediklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca araştırmalar; tırnak yiyen çocukların ailelerinde de aynı alışkanlığın olduğunu gösteriyor.

SABAH

Yorum Yaz


.