Altı çocuk ve 19 torunlu belediye başkanı oldu

Pazartesi, Eylül 5, 2011, 23:23
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye’de ilkleri başaran kadınların hikayesi Nisvan-Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar belgeseline konu oldu, ilk belediye başkanı Müfide İlhan’ı Hülya Koçyiğit canlandırdı. İlhan ile yıllar önce tanıştığını, uzaktan akrabası olduğunu anlatan Koçyiğit rolü bu nedenle kabul ettiğini söylüyor.

İlk kadın belediye başkanı Müfide İlhan, ilk kadın yönetmen Cahide Sonku, ilk kadın emniyet müdürü Feriha Sanerk, ilk kadın akademik fotoğrafçı Yıldız Moran ve daha niceleri… Belki şu an hiçbiri aramızda değil ama hayatları ve başarıları Nisvan-Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar adlı belgeselle yaşayacak.

Film tadında çekilen belgeselin yapımcısı Mustafa Karadiş, 17 bölüm olarak ekranlara gelecek projesi için çok çalıştıklarını ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını söylüyor. Adının Nisvan olmasını da “Nisvan Osmanlıcada kadınlar anlamına geldiği için bu ismi verdik” diyerek açıklayan Karadiş “Belgeseldeki tüm kadınlarımız hayatta olsun ya da olmasın, sonsuza kadar kalplerimizde yaşayacak” diyor.

Belgeselde ‘ilk’lerin kadınlarını genç ve  duayen oyuncular canlandırıyor. Onlardan biri de Hülya Koçyiğit. 1950’de Mersin’de belediye başkanı seçilen Mareşal Fevzi Çakmak’ın kardeşi Nafiz Çakmak’ın kızı Müfide İlhan’ı canlandıran Hülya Koçyiğit karaktere olan hayranlığını gizlemiyor: “Müfide İlhan’ı tanıyorum ve her karşılaşmamızda beni kendisine hayran bırakmıştır.”

Uzun bir aradan sonra Nisvan-Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar belgeseli için kamera karşısına geçtiniz. Kabul etmenizin nedeni neydi?

Türk kadını tarih boyunca yönetim, sanat, kalkınma hareketleri, ülkenin bağımsızlık savaşı, eğitim, sağlık ve toplumsal uyanışta etkili görevler almıştır. Bu belgeselde anlatılan kadınların hikayesiyle toplumsal hafızamız yenilecek, moral gücümüz artacak ve genç nesil doğru örnekleri model alacak. Bu nedenle bana teklif geldiğinde seve seve kabul ettim, bu saygıdeğer çabada emeğimin olmasını istedim.

Belgeselde ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan’ı canlandırdınız. Bunu siz mi istediniz yoksa canlandıracağınız karakter belli miydi?

Hikayesi anlatılan herbir kadın çok değerli. Belki de politikada, halka hizmette görev alan ilk kadınlardan biri oluşu benim için daha önemliydi.

Almanya’da namaz kıldırdı

Çekimlere başlamadan önce kendisi hakkında bilgi edinmiş miydiniz?

Müfide İlhan hanımefendiyle sağlığında tanışma imkanım olmuştu. 57-58 yaşlarında olmasına rağmen son derece aktif bir yaşamı vardı. Altı çocuğu, 19 torunu olduğu halde çocuklarından birinin eğitimi için Almanya’da yaşıyordu. Türklerin Almanya’ya entegrasyanu çalışmalarında sosyal çalışmalarda görev alıyordu. Türklerin bütün gereksinimlerini karşılamak için çok özverili çalışmalar yapıyordu. Gerektiğinde eğitmen gerektiğinde tercüman hatta Almanya’da ilk bayram namazı kıldıran hanımefendiydi. Ciddi, biraz otoriter, ilkeli, çalışkan, çocuklarına çok düşkün, çözüm üreten, pratik zekası çok güçlü, sürekli zinde, faal bir insandı. Kısacak buluşmalarımızda beni her zaman kendine hayran bırakmıştı. Zaman içinde geçmiş yaşamıyla ilgili bilgileri evlatları aracılığıyla öğrendikçe kendisine olan saygım ve hayranlığım kat kat arttı.

Müfide İlhan sizin akrabanız mı?

Evet uzaktan akrabam. Eşimin kardeşinin eşinin annesi. Hatta eltim beni aradı bir gün, TRT için çekilecek bir belgeselde annesinin hayatını canlandırmamı çok arzu ettiğini söyledi. Bu da tabii teklifi kabul etmemdeki etkenlerden biriydi.

Belgeselde giyinmem için kıyafetlerini göndermişti

Nisvan-Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar adlı belgeselde ilk kadın emniyet müdürü Feriha Sanerk’i canlandıran Elif Tayhan ise Sanerk’in gençliğine çok benzediği için bu role uygun görülmüş. Teklifi kabul ettiği andan itibaren Sanerk’in hayatını incelemeye başlayan Tayhan “Çok büyük mücadeleler veren, çok zor adımlarla o makama gelen biri olduğunu gördüm. Onu anlatmak için onun gibi yaşamam gerektiğini düşündüm. Yakınlarıyla konuşup neye kızar, neye sevinir öğrendim” diyor.

Araştırmasında Feriha Sanerk’in çok iyi silah kullandığını da öğrenen ve çekimler için poligonda atış eğitimleri de alan Elif Tayhan, Sanerk’i canlandırmanın kolay olmadığının da altını çiziyor: “Çok mükemmeliyetçi biri. Görünüşte sert olsa da aslında tam tersi yumuşaktı. Gözleri her zaman gülüyordu. Hayatı boyunca asla taviz vermemiş çok başka bir kadındı. Bu nedenle o hayattayken belgesel biran önce bitsin, görsün, izlesin diye gece gündüz çalıştım ama maalesef geçen aralık ayında kendisini kaybettik. En büyük hayalim belgeseli onunla birlikte izlemekti.” Belgeselde Feriha Sanerk’in üniformasını da giyen Elif Tayhan çok duygulandığını gizlemiyor: “Feriha Hanım’ın belgeselde giyinmem için kendi kıyafetlerini göndermesi ayrıca bir gururdu benim için. İnanılmaz duygulandırdı beni.”

Vurun Kahpeye filmimin dizi olmasını isterdim

Son zamanlarda pek çok filmin dizisi yapılmaya başlandı. Fatmagül’ün Suçu Ne, Selvi Boylum Al Yazmalım ve İffet onlardan birkaçı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Dünyada olduğu gibi Türk televizyonlarında ve sinemasında da tekrarlar yapılıyor. Yeni nesiller de böylece o eserlerin yeni versiyonlarıyla buluuyor. Bu açıdan bakılırsa gayet güzel işler tabii ki. Bence doğru kararlar alıyorlar.

Sizin filmlerinizden birinin de şu anda diziye çevrilmiş olmasını ister miydiniz?

Yıllar önce Samanyolu, Dudaktan Kalbe gibi pek çok filmim dizi oldu. Birçoğunun da isimleri değişikti ama senaryo aynıydı. Ama yeniden bir filmim dizi olacaksa ben kesinlikle Vurun Kahpeye adlı filmimi tavsiye ederim. Çünkü Kurtuluş Savaşı’nda gerek düşmanla gerek cehaletle savaşan bir kadın öğretmenin hikayesini herkes izlesin isterim.

Yeni nesil oyuncular için ne düşünüyorsunuz?

Gençlerin sinemaya, oyunculuğa böylesine yoğun ilgi göstermesi beni çok mutlu ediyor ve umutlandırıyor. Ancak sinema veya oyunculuk çok özveri isteyen bir meslek. Bazılarının daha dayanıklı ve istikrarlı, yeteneklerini geliştirmek için de ısrarlı ve seçici olduklarını düşünüyorum.

Her zaman çok iyi bir anne çok iyi bir anneanne ve çok iyi bir eş olarak tanındınız. Yıllardır camianın içinde olmanıza rağmen bunu nasıl başarıyorsunuz?

İhtiyacım olan güveni, eleştiriyi, sevgiyi, huzuru, anlayışı, şevkati, ancak aile içinde alıyorum. Ben de sevgimi herkesle paylaşıyorum. Çocuklarıma ve torunlarıma da ‘İş yaşamında toplumsal yaşamda verimli olabilmek için aile hayatında huzuru korumalısınız. Her işi inanarak ve severek yapmalısınız’ diye öğütlerde bulunuyorum.

Hale Ceylan Barlas-STAR

Yorum Yaz


.