Al, boya ve rahatla

Pazar, Mayıs 31, 2015, 22:04
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bugünlerde hemen herkes birbirine “Kuru kalem mi keçeli mi” diye soruyor çünkü yetişkinler kendileri için hazırlanan boyama kitaplarını ellerinden düşürmüyor. Peki, bu kitaplar satış başarısını neye borçlu?

Çocukluğundan beri kalem-kâğıdı elinden düşürmüyordu. Pek çok çizimi birikmiş, bazılarını blog’una yüklemeye karar vermişti. 28 yaşındaki Amerikalı Johanna Basford’un hayatı, bir yayınevi sahibinin bu çizimleri fark etmesiyle değişti. Aslında ondan çocuklar için bir boyama kitabı hazırlamasını istemişlerdi ama Basford, yetişkinler için çizmek istiyordu. Bunu söylediğinde odaya derin bir sessizlik çöktü ama neyse ki editörleri ikna etmeyi başardı. O şimdi, tüm dünyayı saran bir akımın öncüsü.

Basford’un 2013’te yayımlanan ‘Secret Garden’ adlı boyama kitabı, dünya genelinde 1.5 milyonluk satış rakamına ulaştı. Türkiye’de Edam Yayınları tarafından Esrarengiz Bahçe adıyla da yayımlanan kitap, ülke genelinde 150 bin sattı. Basford’un bu ay içinde yayımlanan ikinci kitabı ‘Gizemli Orman’sa sadece bir ayda 60 bin kişi tarafından satın alındı, yeni baskısı da yolda.

Peki, bir yandan teknolojiyle ilişkimiz artarken bir yandan da böyle uğraşlara yönelmemizin nedeni ne? Sanat terapisti Talyaa Vardar’a göre bu kitapların çok satanlar listesine girmesinin en önemli nedeni, insanların hem duygusal hem de zihinsel olarak rahatlama ihtiyacı duyması. Kişinin renklerle oynaması, boyamalar yapmasıysa deşarj olmasını ve kendisini canlı hissetmesini sağlıyor.

Bu boyamaların sanki çocukluğumuzla yeniden bağ kurmak gibi bir işlevi de var. “Belki içimizde bir yanımız o çocuğu özlüyor, o masum ve telaşsız günlerle yeniden temas etmek istiyor” diyen Vardar, ayrıca boyama yapmanın, zihinde meditasyonla aynı etkiyi yaptığını da söylüyor.

— Maya Kitap’ın yayımladığı ‘Vintage Desenler’ ve ‘Yaratıcı Desenler’ kitaplarının her biri üç ay içinde 10 bin sattı. Haziranın ilk haftası bir kitap daha geliyor.

— İndigo Kitap tarafından yayımlanan ‘Renkler Sokağı’, ilk 20 gün içinde 25 bin sattı, 3 Haziran’dan itibaren de ikinci boyama kitabı ‘Şahane Şehirler’ satışa sunuluyor.

— Libros tarafından yayımlanan ‘Japon Desenleri’nin ilk baskısı 10 bindi ve bir ay içinde tükendi. Bu hafta ‘Erkekler için Boyama’, ‘Kızlar için Boyama’ kitapları çıkıyor.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.