Akciğerleri Koruma altına almak

Salı, Kasım 21, 2017, 22:23
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Akciğer kanseri çağımızın en büyük problemlerinden biri. Öyle ki dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. 17 Kasım Dünya Akciğer Günü’ydü. Bu vesile ile her nefesle hücrelere oksijen sağlayan akciğerlerimizi kanserden korumak için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanları alabileceğimiz besinleri Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı anlattı.

KEÇİBOYNUZU İLE DETOKS

Akciğerlerin sağlıklı olması için ilk olarak toksinlerden arınması gerekiyor. Keçiboynuzu, akciğerlerin toksinlerden arınmasını sağlayan kısacası detoks etkisi yapan bir besin. Akciğeri temizleyen ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ön plana çıkan keçiboynuzu, su ile kaynatılarak tüketilebilir. Astım ve benzeri akciğer hastalıklarının iyileşme sürecinde de fayda gösterdiğine dair birçok çalışma mevcut.

DOĞAL ANTİBİYOTİK SARIMSAK

Solunum sisteminin en önemli organı olan akciğerlerin tam bir kapasiteyle çalışmasını destekleyen besinlerden biri de sarımsak. Antibiyotik etki gösteren sarımsak, içerdiği pek çok vitamin ile akciğer kanserine karşı koruyucu. Sebze ile pişirilerek her yemekte tüketilebilen bir baş sarımsak ya da yemeklerin yanında tüketilebilen çiğ sarımsak, akciğerleri doğal bir antibiyotik olarak temizler.

ZENCEFİL İLE TEMİZLİK

Kirli hava, sigara gibi faktörler nedeniyle akciğerler zamanla sağlığını kaybedebilir. Tüm bu kötü faktörlerden uzak durmanın yanı sıra akciğerleri temizlemek için besinlerin gücüne de başvurmak gerekir. Akciğerlerin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan önemli besinlerden biri de zencefil. Zencefil, akciğer için tehlike oluşturabilecek toksin ve parçacıkları temizlemeye yardımcıdır. Çay olarak demleme şeklinde ya da su içinde bekletilerek tüketilebilir. Yarım baş zencefil ve bir tutam tere atılarak bekletilen bir litre sudan her gün iki fincan kadar tüketilmesi akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlayabilir.

KÖTÜ HÜCRELERİN DÜŞMANI TERE

Folik asit, demir. kalsiyum linolik yağ asidi ve C-E-A vitaminleri içererek tam bir vitamin ve mineral deposu olan tere; akciğerler için olmazsa olmaz bir besin. Yeşil besinler arasında özellikle akciğerleri temizleme konusunda oldukça etkili. İçerdiği vitamin ve mineraller ile akciğerlerde kontrolsüz hücrelerin oluşmasını engeller ve kansere karşı koruyucu etki oluşturur. Hijyenik koşullarda yıkandıktan sonra salata olarak ya da biraz su içerisinde bekletilerek direkt tüketilebilir. Yıkandıktan sonra tekrar yeni bir su içinde bir süre bekletilebilir ve bu şekilde suyu da içilebilir.

ANTİOKSİDAN ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Kanser oluşumunun engellenmesi için vücutta antioksidan miktarının arttırılması gerekmekte. Kuvvetli bir antioksidan olan üzüm çekirdeği ya da ekstresi, vücudun ihtiyacı olan gereksinimi sağlayarak akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Vücudun oluşturduğu serbest radikallerle savaşarakakciğerleri korur. Üzüm yerken bazı kişiler genellikle çekirdeklerini çıkarmak eğilimi gösterir. Oysaki özellikle siyah üzümün çekirdeği asıl sağlık kaynağıdır. Üzüm çekirdekleri ile tüketilmeli.

KEREVİZİ EKSİK ETMEYİN

Kereviz özellikle akciğer kanserinde koruyucu bir rol oynayan önemli bir besin. Kanserojen pek çok maddenin oluşmasında negatif etki eden kereviz, sebze yemeği şeklinde pişmiş ya da salatalar da çiğ olarak tüketildiğinde akciğerleri temizler. Akciğerlerde oluşabilecek olan hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucu etki sağlar. Kereviz, mevsiminde haftada 2-3 defa tüketilebilir.

KAYNAK : star.com.tr

Yorum Yaz


.