Aile planlaması tarih oluyor

Çarşamba, Kasım 23, 2011, 22:55
Kadın Sağlığı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en az üç çocuk yapın önerisi vücut buluyor.

Akşam Gazetesi’nden Ebru Toktar Çekiç’in haberine göre Resmi Gazete‘nin 2 Kasım’da yürürlüğe giren kanun hükmünde kararnamesi ile Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısının yanı sıra bugüne kadar uygulanan sağlık politikaları da değişti. Eski teşkilat yasasına göre, anayasaya paralel olarak, Sağlık Bakanlığı’nın görevleri arasında “ana ve çocuk sağlığının korunması ve aile planlaması hizmetlerini yapma” görevi bulunurken, yeni kanun hükmünde kararname ile bu göreve son verildi. Anayasa değişikliği beklenmeden uygulanan yeni sistem, doğum kontrolü politikasını rafa kaldırdı. Bu çerçevede Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeni adıyla “üreme sağlığı” olan aile planlamasının Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütüleceğini savundu. Oysa bu kurumun görev tanımı içinde de aile planlaması yer almadı.

BAKABİLDİĞİ KADAR

Türkiye’de işsizliğin had safhada olduğunu, sosyal güvenliğin tüm insanları kapsamadığını vurgulayan Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, “Böyle bir tablo varken, siz ‘üç çocuk doğurun’ diyorsunuz ve üreme sağlığı ile ilgili programları kaldırıyorsunuz” dedi. Durmuş, “Herkes yaşatabileceği, bakabileceği, okutabileceği ve iş güç sahibi yapabileceği kadar çocuk sahibi olmalıdır. Medeni olan da budur” dedi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil ise, “Aile planlaması, her ailenin istediği kadar çocuk sahibi olmasının bilimsel kurallarını ırtaya koyar. Her ülkede bu konuda örgütler ve çalışmalar var. Aile planlaması, çocuk sayısının kısıtlanması değildir. İstenilenden fazla çocuk sahibi olunmasının önüne geçilmesidir” yorumunu yaptı.

ÇOCUK SAYISINI SINIRLANDIRMAZ

Sağlık il müdürleri, aile planlamasını şöyle tanımlıyor; Ailelerin istedikleri zaman, bakabilecekleri, yetiştirebilecekleri sayıda çocuk sahibi olmalarıdır. Bu, ailedeki kişi sayısını sınırlandırma anlamını taşımaz. Önemli olan ailelerin bilinçli olarak, sorumluluk taşıyarak karar vermeleridir.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.