Acı hissi cinselliği bitirir

Pazar, Ocak 18, 2009, 23:14
Cinsellik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenlerinin başında kızlık zarını kaybetme korkusu gelir Gebe kalma korkusu ve ilişkiye istekli kadının ayıplanması da cinselliği bitiren nedenlerden.

32 yaşında bir erkeğim. 10 yıllık evliyim. Bir çocuğum var. Sorunum eşimin isteksiz olması. Bazen bir ayda bazen 2 ayda bir, benim zorlamamla cinsel ilişkiye giriyoruz. Çoğu zaman bir şey hissetmediğini söylüyor. Bunun için yapılacak bir şey var mı?
Cinsel istek, kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu olup bedensel (hormonal) problemi olmayan herkeste mevcuttur. Bedensel olarak yeterli olgunluğa erişmiş kadın veya erkek cinsel istek duymaya başlar. Cinsel istek kavramı kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişmekle beraber genel anlamda bir eşle seks ilişkisine girmeyi istemektir. Ne kadar isteğin yeterli olduğu, ne kadarının az olduğu kadından kadına değişir. Cinsellik konusunda rahat olan erkekler genelde, cinsel ilişki arzusunu kadınlardan daha sık duyarlar. Görme, koku, duyma, dokunma, tatma, düşünce ve duygular gibi birçok uyarı cinsel istek doğurabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik yapan nedenler; gebe kalma korkusu, bakire kadınlarda kızlık zarını kaybetme korkusu, kadının seks istemesi halinde partnerinin hakkında ne düşünebileceği çekincesi, canının acıyacağı korkusu veya şüphesi, çevrenin baskısı ve düşünceleri, ahlaksal ve dinsel yasaklamalar, aile baskısı ve yetişme tarzı, depresyon, partnere güvenmeme, partnerin erken boşalması, ilişki sırasında acı duyma veya kuruluk, cinsel ilişkiye zorlanmak, taciz veya tecavüz yaşamak, hormonal bozukluklar, ilaçların yan etkileri ve ileri yaş. Normal hormon yapısına sahip her kadında cinsel istek vardır, cinsel isteksizlik veya zevk alamama veya orgazm olamama gibi şikayetlerle başvuran kadınların yapılan tetkiklerinde de görülmüştür ki, ancak bunların yüzde 1’inin gerçekten bedensel problemi vardır. Geri kalan %99’luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir.

Yorum Yaz


.