30 dakikada dolgun göğüsler

Pazartesi, Ağustos 31, 2009, 22:40
Kadın Sağlığı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kilonuz hiç fena değil, hatta boyunuz-posunuz da yerinde. Ama yine de şöyle gönül rahatlığıyla dekolte kıyafetler seçemiyorsunuz…

İşte dermanınız burada…Hatta o güzelim bikiniler ve mayolar da üstünüzde istediğiniz gibi durmuyor. Çünkü göğüsleriniz küçük… İşte sizin gibi göğüslerinden yana dertli olanların imdadına plastik cerrahi yetişiyor. Meme büyütme operasyonları dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler üç estetik ameliyattan birini oluşturuyor. Ancak kızgın kumlarda göğsünüzü gere gere yürüyebilmenizin de bazı koşullan var. Çünkü operasyonun beklediğiniz sonucu verebilmesi için bu tür ameliyatların hangi durumlarda yapılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. 30 dakikada sizi ihtiyacınız olan özgüvene kavuşturacak operasyon hakkında merak ettiklerinizi Op. Dr. Nuri Battal cevapladı.
¦ Meme büyütme operasyonları hangi durumlarda uygulanıyor? Yani göğüslerinden çeken tüm hanımlar rahatlıkla kapınızı çalabilir mi?
Bu tür operasyonlar, genetik veya hormonal nedenlerle memelerinde yetersiz büyüme ve asimetrik farklar olan, hamilelikler ya da fazla kilo kayıpları sonucu memeleri küçülen herkese uygulanabiliyor. M Bu operasyonlar yaygın olarak silikon protezlerle yapılıyor. Ama biliyoruz ki, bazen hastanın kendi yağı da kullanılıyor.
Hangisi daha sağlıklı?
Meme büyütme ameliyatı genellikle silikon jel veya senim fizyolojikli meme protezleri kullanılarak yapılıyor. Silikon protezlerin kanser yaptığını ispatlayacak bir çalışma olmadığı için daha fazla tercih ediliyor. Hastanın kendi yağının kullanılması birçok tıbbi sakınca içermektedir. Konulan yağ zamanla taşlaşarak, meme filminde meme kanserini taklit eden görüntülere neden olur. Bu da doktorları yanıltarak, teşhiste hata riski yaratabilir. Ayrıca konulan yağ zamanla vücut tarafından eritildiği için, memenin 6 ay gibi kısa bir zamanda tekrar eski haline dönmesi de söz konusu olabilir. Bu yöntem sakıncaları nedeniyle tercih edilmemektedir.
Son aşamada protezin cinsine ve büyüklüğüne hasta mı karar veriyor?
Genellikle serum fizyolojikli, yani tuzlu su içeren protezler kullanılmasını öneriyoruz. Sıvı silikon içeren protezler Amerika’da kullanılmamaktadır. Çünkü bunların sızdırma riski var. Ayrıca herhangi bir patlama durumunda sıvı silikonun vücuda yayılma riski de bulunuyor. Sulu protezlerde ise patlama durumunda hasta hiçbir zarar görmez.
¦ Operasyon ne kadar sürüyor ve sonrasında hastayı neler bekliyor?
Ameliyat süresi yaklaşık 20-30 dakika kadardır. Bu operasyon, meme başındaki kahverengi ve beyaz bileşkeden girilerek ya da koltuk altından yapılan 1.5-2 cm’lik bir kesiyle yapılıyor. Biz koltuk altını tercih ediyoruz, çünkü bu sayede memede herhangi bir iz kalmıyor. Meme başından veya meme altından kesi yapıldığında iyileşme daha uzun sürer. Halbuki operasyon koltuk altından yapıldığında iyileşme daha hızlı olmaktadır
¦ Hasta günlük aktivitelerine ne zaman geri dönebiliyor? Örneğin şimdi ameliyat olan bir hasta, haziran ayında denize girebilir mi?
Hasta, ameliyattan sonra 2-4 hafta süreyle özel bir sutyen takar ve 1-5 gün içinde normal günlük aktivitelerine geri döner. 2-3 hafta kadar ağır spor ve egzersiz yapamaz. Rahatlıkla çocuk doğurabilir ve süt verebilir. Denize gelince, bu ay ameliyat olan bir hastanın haziran ayında denize girmemesi için hiçbir neden yok.
¦ Yeni göğüsleriyle yeni bir hayata başlayan hasta ne tür risklerle karşılaşabilir?
En sık karşılaşılan problem kapsül oluşmasıdır. Bu, protez etrafında vücudun oluşturduğu bir kılıf ile protezi sıkıştırmasıdır.
¦ Göğüslerini büyüten hastalara bu tür risklerle karşılaşmamaları için neler öneriyorsunuz?
Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta sırt üstü yatın. Kollarınızın hareketini mümkün olduğu kadar azaltın. İlk hafta içinde ise az miktarda kol hareketleri yapın. Ağır kaldırmayın. Bu süre içinde araba kullanmayın. Bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayın. Verilen masajları düzenli olarak yapın ve ilaçları kullanın.
¦ Kullanılan protezlerin ömrü ne kadar?
Bu protezler bazen çok uzun yıllar dayanıklı olabileceği gibi bazen de 15-20 yıl sonra değiştirilmeleri gerekebilir.
¦ Bu operasyonların maliyeti ne peki?
Fiyatlar hastaneye, doktora ve kullanılan proteze bağlı olarak farklılık gösteriyor. Yine de rakam vermek gerekirse 2 bin ila 5 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor.
Silikon kanser riski taşır mı?
Meme büyütme operasyonları sağlıklı koşullarda yapıldığı takdirde kanser riski taşıyor mu? Kadınlar bu türlü söylentilere kulak assınlar mı?
Amerika’da silikon protezli kadınların ünlü plastik cerrahlara ve silikon üreten firmalara dava açmasıyla, silikon maddesi mercek altına alındı. Ünlü firmalar yıllardır silikonu araştırıyor. Araştırmalardan çıkan sonuç ise hep aynı; silikon kanser yapmıyor.

Yorum Yaz


.