3 yıldır hastaydı 15 dakikada kurtuldu

Çarşamba, Mart 28, 2012, 22:43
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Konya’da 3 yıldır nefes darlığı rahatsızlığı bulunan 39 yaşındaki Miyase Dalkıran’ın atardamarından akciğere giden geçiş, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, 15 dakikada ciltten açılan bir delikle gerçekleştirilen müdahaleyle kapatıldı. Hasta aynı gün taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren SÜ Selçuklu Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Behlul Altunkeser, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın “aort” adı verilen büyük atardamarından akciğere giden, olmaması gereken doğuştan bir geçiş bulunduğunu söyledi.
Bu geçişin hastada çeşitli rahatsızlıklar yarattığını ifade eden Altunkeser, şunları kaydetti:
“Ameliyatsız bir şekilde bölgeye küçük bir cihaz yerleştirerek, bu geçişi kapattık. Müdahale etmeseydik kalbin sol kısmında ilerleyen zamanlarda büyüme olacaktı. Bu müdahale ile kalbin büyümesini ve kalp yetmezliğini önledik. Hastamızın nefes darlığı ve ağrılarını giderdik. Hastamızın durumu şu an gayet iyi. Konya’da ilk kez böyle bir işlemi gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz.”

UYANIKKEN KALBİNE MÜDAHALE EDİLDİ

Konya’da yaşayan 5 çocuk annesi Dalkıran ise uyanıkken kalbine müdahale edildiğini ve sağlık durumunun çok iyi olduğunu ifade etti.
Kalbindeki sorun nedeniyle doktorların kendine ameliyat olması tavsiyesinde bulunduğunu anımsatan Dalkıran, “Ancak burada ameliyatsız müdahale edileceğini öğrendim ve hemen kabul ettim. Son 3 yıldır yürürken nefes darlığı çekiyordum. Sırtımda ve ayaklarımda ağrılar vardı. Doktorlar bu işlemle sağlığıma kavuşacağımı söylediler. Ben de kabul ettim. Gayet iyiyim. Doktorlara teşekkür ederim” dedi.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.