3. İstanbul Edebiyat Festivali

Cuma, Aralık 2, 2011, 23:36
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

20 farklı etkinliğin yapılacağı festival, 5-10 Aralık tarihleri arasında Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinin iş birliğiyle düzenlenen “3. İstanbul Edebiyat Festivali”, 5-10 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

Festivalin tanıtımına ilişkin Adamar Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk, belediye olarak her türlü sanatsal faaliyetlere destek verdiklerini belirterek, yılda 2 bin etkinlik gerçekleştirdiklerini ve bunun yaklaşık 500’ünün edebiyat üzerine olduğunu söyledi.

İstanbul’da 22 yerde etkinlik yaptıklarını ifade eden Öztürk, “İstanbul’daki etkinlik sayısı halkın kültür konusunda aç olduğunu gösteriyor. Halkımız ne verirsek, onu alıyor. Vatandaşın memnuniyetini ölçen anketlerde birinci sırada metrobüs, ikinci sırada kültür ile ilgili hizmetler geliyor. Hizmetlerin ücretsiz olması vatandaşı memnun ediyor” diye konuştu.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ural da İstanbulluları “Gelin tanış olalım” diyerek, 5 ile 10 Aralık tarihleri arasında Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleştirilecek “3. İstanbul Edebiyat Festivali”ne davet etti.

Edebiyat şöleninde atölye çalışmalarından açık oturum ve panellere, film gösterimlerinden konserlere kadar 20 farklı etkinliğin yer aldığını belirten Ural, etkinliğe 44 sanatçı ve bilim insanının katılacağını ve paylaşılan her şeyin çoğalacağı anlayışıyla gerçekleştireceğini kaydetti.

Ural, bu etkinlikte Oğuz Atay’ın daktilosuyla Mehmet Akif Ersoy’un el yazmalarının bir araya geleceğini söyledi.

Festival etkinlikleri
Bu kapsamda 5 Aralık pazartesi günü “Mehmet Akif Ersoy” ve “Oğuz Atay” sergilerinin açılışı, roman atölye çalışmaları, “Sahne Geri(ci)sinden Bir Vaaz Bir Diyalog” kitabı üzerine söyleşi ve Ertuğrul Erkişi konseri gerçekleştirilecek.

6 Aralık’ta “Üç Medeniyet Havzası: Destan, Kıssa, Hikaye” adı altında hikaye atölyesi, “Edebiyat Sosyolojisi” paneli, “Cyrano de Bergerac” filminin gösterimi, ertesi gün şiir atölyesi, “İnternet ve Edebiyat” paneli, kültür sanat editörlüğü atölyesi, 8 Aralık perşembe günü çocuk edebiyatı atölyesi, “Edebiyatımızda çeviri” paneli, “Sinema ve Edebiyat Uyarlamaları” paneli yapılacak.

9 Aralık cuma günü deneme atölyesi, “Şehir Yazarları” paneli, 10 Aralık cumartesi günü “Edebiyatımızda Hatırat” paneli, “2011 Yılında Türk Edebiyatı” açık oturumu yapılacak festival, bu yılın “Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri”nin sahiplerini bulmasıyla sona erecek.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.