2016’nın en iyi vahşi yaşam fotoğrafları

Perşembe, Ekim 27, 2016, 18:54
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bu yılın en iyi vahşi yaşam fotoğrafları ödüllerine kavuştu. İşte 2016’nın en iyi vahşi yaşam fotoğrafları…

Dolaşık Yaşamlar/Tim Laman

Endonezya’da orangutanların korunduğu Gunung Palung Doğa Parkı’nda, Go pro kamerayla, Tim Lahman tarafından çekilen bu fotoğraf, ona yarışmada en iyi vahşi doğa fotoğrafçısı ödülünü kazandırdı. Fotoğrafı çekebilmek ve doğru açıyı yakalamak için Laman, üç gün boyunca ağaçlara tırmandı.

Yolun Sonu/Tim Laman

2015 yılında Endonezya’da yaşanan orman yangınlarında çok sayıda orangutan yetim kalmıştı. Bu fotoğrafta ise bir ve ya iki yaşlarındaki orangutanlar, olası bir doğa olayında hayatta kalmayı öğrenmeleri için ormana götürülüyorlar.

Pangolin Pit/Paul Hilton

Dünyanın en fazla ticareti yapılan ölü pangolin memelilerinin içinde bulunduğu bu fotoğraf, Paul Hilton’a vahşi foto muhabiri ödülünü kazandırdı.

Sokak Kedisi/Nayan Khonolkar

Mumbai’de bir doğa parkında leoparlar, geceleri yiyecek bulmak için labirentler aracılığıyla şehre iniyorlar. Beklenenin aksine halk da leoparlara çok sıcak kanlı yaklaşıyor. Nayan Khonolkar, bu kareyi yakalayabilmek için tam dört ay çabalamış ve şehir kategorisinde birinci seçilmiş.

Yok olmaya giden yol/Tim Laman

Endonezya’nın Borneo ve Sumutra bölgesinde 2015 yılında oluşan kuraklık ve çıkan yangınlardan dolayı orangutanların bölgesi olan ormanın yok olmasını, duronla kadrajlayan Tim Laman, bu fotoğrafıyla büyük övgü kazandı.

Bir Baykuş İçin Ağıt/Mats Andersson

Siyah ve beyaz kategorisinde birinci seçilen bu fotoğrafta, baykuşların yalnızlığına dikkat çekilmiş.

Rüzgar Bileşimi/Valter Binotto

Bitki ve mantar kategorisinde birinci seçilen bu fotoğraf, erkek ve dişi söğüt çiçeklerinin rüzgarla dansını anlatıyor.

Ay ve Karga/Gideon Knight

Gideon Knight’ın evinin yanında bir parkta çektiği bu fotoğraf, ona en genç vahşi doğa fotoğrafçısı ödülünün kazandırdı.

Kırlangıç Balıklarının Partisi/Tony Wu

Her ayın belli günlerinde kırmızı kırlangıç balıkları Pasifik Okyanusu’nda yumurtlamak için toplanıyorlar. Tony Wu’nun çektiği bu fotoğrafta, güneş ışığı sayesinde sanki bulutların arasında yumurtluyorlarmış gibi bir izlenim yaratması, ona su altında birincilik ödülünün kazandırdı.

Yangından Kaçış/Tim Laman

Tim Laman Mangkutup Nehri’nde dumanların arasında, Endonezya’da hayvanları ve ormanları yok eden yangından kaçmaya çalışan orangutan ve onun yavrusunun fotoğrafını çekmiş. Bu sayede Laman, Endonezya’nın bu bölgesinde yaşanan büyük tahribata da dikkat çekmiştir.

Tahliye Girişimi/Ganesh H. Shankar

Ganesh H. Shanklar tarafından iki haftada çekilen bu fotoğraf, kuşların kategorisinde birinci seçildi.

Yıldız Oyuncu/Luis Javier Sandoval

Javier Sandoval’ın çektiği bu fotoğraf, izlenim kategorisinde birinci seçildi.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.