19 yaşında, ilk kez konuşabilecek!

Çarşamba, Şubat 28, 2018, 21:06
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Türkiye’de ilk kez Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen “gırtlağa sinir taşıma” operasyonu, 3 yaşından beri ses teli felci ile mücadele eden Güven Enes Çakır’ı 19 yaşında sesine kavuşturdu.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Yılmaz, dünyada daha önce uygulanan “gırtlağa sinir taşıma” operasyonunu Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ses teli felcinin, görülme sıklığı yüksek bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.

Genellikle guatr ameliyatları sonrası komplikasyon olarak ses teli felciyle karşılaşılabildiğini anlatan Yılmaz, bunun çocuklarda sıklıkla kalp ameliyatları sonrası görüldüğünü dile getirdi. Yılmaz, “Çünkü, soldaki ses siniri, kalbin yanından geçer. Ameliyat sırasında bu zedelenirse bu sorunla karşılaşılır. Sonuç olarak, guatr ya da kalp ameliyatı sonrasında ses teli felci görülebilir, bazen de hiçbir sebep yokken tek taraflı ses teli kaybı yaşanabilir.” diye konuştu.

ÖZELLİKLE ÇOCUKLARIN HAYATINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Kişinin sesini kullanabilmesinin hem çocuk hem de erişkinlerde önem taşıdığını belirten Yılmaz, ses teli kaybının, çocukların sosyal yaşamlarını ve okul hayatını olumsuz etkilediğini söyledi. Yılmaz, “O çocuklara şarkı söyletmezler, şiir okutmazlar, koroya almazlar. Bu çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynayamaz çünkü sesini duyuramadığından oyun dışında kalır.” dedi.

Erişkinlerde de sesin özellikle meslek seçiminde etkili olduğuna dikkati çeken Yılmaz, bu sorunu yaşayanların öğretmenlik, gazetecilik, sunuculuk, yöneticilik yapamadığını aktardı.

Prof. Dr. Yılmaz, tek taraflı ses teli felci yaşayanların artık Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen “gırtlağa sinir taşıma” operasyonuyla seslerini normal seviyede kullanabileceklerini bildirdi.

Operasyon için belli kriterlerin söz konusu olduğunu dile getiren Yılmaz, gırtlağın kas ve sinir aktivitesi ölçülerek uygun her hastaya bu işlemin yapılabileceğini ifade etti. Yılmaz, yurt dışında çeşitli yerlerde gerçekleştirilen ancak Türkiye’de bugüne kadar yapılmayan bir ameliyata imza attıklarını vurgulayarak, “Bu ameliyat, ülkemizde ilk kez gerçekleştirildi.” dedi.

“GIRTLAĞA YENİ BİR SİNİR TAŞINDI”

Hasta 19 yaşındaki Güven Enes Çakır’da, çocukluk döneminde yapılan kalp ameliyatı sonrasında tek taraflı ses teli felci ortaya çıktığını anlatan Yılmaz, gencin gırtlağının sol yarısını kullanamadığını ifade etti. Yılmaz, “Bundan dolayı da hastanın sesi bozuktu ve yeterli çıkmıyordu. Bağıramıyordu, sesini özellikle kalabalık ve gürültülü yerlerde kimseye duyuramıyordu. Zaman zaman yediği ve içtiği şeyler ciğerine kaçabiliyordu.” diye konuştu.

“ŞU ANDA KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM”

Türkiye’de bu yöntemle ameliyat edilen ilk hasta olan Çakır da 3 yaşındayken kalp ameliyatı geçirdiğini anlatarak, “Bunun sonucunda sesim felç oldu. Sesimi duyuramıyordum, kısıktı sesim.” dedi.

“SESİMİ MERAK EDİYORUM”

Operasyon sonrasında güçlü bir sese sahip olacağından dolayı sevinç duyduğunu dile getiren Çakır, “Mutluyum, biraz da heyecanlıyım ve sesimin nasıl çıkacağını merak ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Çakır, Türkiye’de bu ameliyatın yapıldığı ilk hasta olmanın da kendisini heyecanlandırdığını belirterek, benzer sorunu yaşayanlara, “Zor bir süreç ama ameliyat olarak iyileşebilirler. Şu anda kendimi iyi hissediyorum.” şeklinde seslendi.

Lise mezunu oluğunu ve herhangi bir yerde çalışmadığını aktaran Çakır, sesine kavuştuktan sonra şarkı polis  olmayı istediğini ve sınavlara gireceğini kaydetti. Sesini duyurabilecek olmanın sevincini yaşayan Çakır, polis olarak da başkalarına ses olmak istediğini kaydetti.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.