17. AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Salı, Nisan 30, 2013, 21:57
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bu yıl on yedincisi düzenlenen, Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, dün akşam Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle ve muhteşem şovlarla sahiplerini buldu.

En Başarılı Kadın Oyuncu: Sumru Yavrucuk – Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi

En Başarılı Erkek Oyuncu: Öner Erkan – Babamın Cesetleri

En Başarılı Prodüksiyon: Sessizlik – İstanbul Devlet Tiyatrosu

En Başarılı Yönetmen: Mehmet Birkiye – Sessizlik – İstanbul Devlet Tiyatrosu

En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu: Gözde Çetiner – Çehov Makinesi- İstanbul Devlet Tiyatrosu

En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu: Süleyman Atanısev – Sessizlik – İstanbul Devlet Tiyatrosu

En Başarılı Komedi / Müzikal Kadın Oyuncu: Ayşe Selen – Biz Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık- Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

En Başarılı Komedi / Müzikal Erkek Oyuncu: Murat Garipağaoğlu – Zengin Mutfağı – İBB Şehir Tiyatroları

En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı: Cem Uslu

En Başarılı Sahne Tasarımcısı: Esat Tekand – Oyun – İBB Şehir Tiyatroları

En Başarılı Işık Tasarımcısı: Şahika Tekand – Oyun – İBB Şehir Tiyatroları

En Başarılı Sahne Müziği: Çiğdem Erken – Zengin Mutfağı -İBB Şehir Tiyatroları

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı En Başarılı Müzikal/Komedi Erkek Oyuncu: Rüzgar Aksoy (Sanat)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal/Komedi Kadın Oyuncusu: Pınar Çağlar Gençtürk (Yalnızlar Kulübü)

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Erol Keskin

Yapı Kredi Özel Ödülü: Adalet Ağaoğlu

Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Yiğit Sertdemir

Gecede sunucu Korhan Abay, “Herkesin sürçü lisan etme hakkı vardır. Bende bu hakkımı ödül töreni öncesinde kullanmak istiyorum” dedikten sonra “Türkiye Cumhuriyeti Afife Tiyatro Ödüllerine hepiniz hoşgeldiniz” diye konuştu. Bu konuşmasıyla salondan büyük alkış alan Abay, konuşmasını dini değerlere hakaret etmek ve aşağılamaktan 10 ay hapis cazasına çarptırılan Fazıl Say’ a destek vererek sürdürdü. Abay, “Ben akıl konusunda çokta iddialı birisi değilim. Benim için fazilet akıldan daha önemli; çünkü faziletsiz akıl faydadan çok zarar verir. Onun için sevgili Türk tiyatro ailesi sen beni akıl sayma fazıl say” diye konuştu.

Ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında kültür sanatın Yapı Kredi için anlamına ve önemine değinen Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın “Yapı Kredi olarak kurulduğumuz 1944 yılından bu yana bu ışığın hiç sönmemesi ve hayatlarımızı daima aydınlatması için büyük bir samimiyetle çalışıyoruz. Samimiyetle diyorum, zira kültür ve sanata olan ilgimiz, yalnızca kurumsal bir sorumluluk duygusunun çok ötesinde, bizi biz yapan kültürümüzün genetik kodlarına işlemiş bir gelenektir” diye konuştu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa da şunları söyledi:

“Bu yıl, bizim açımızdan adeta bir temel atma yılı oldu. Çok kapsamlı değişikliklerle kritik bir geçiş yaptık. Jürideki arkadaşlarım bu sezon İstanbul’un dört bir köşesinde, toplamda, 2000 kez tiyatroya gittiler. 190 oyunu izlediler ve 15 ayrı kategoride, 2999 adayı tek tek değerlendirdiler. Dün yaptıkları son kapalı oylamayı da eklersek, sezonu toplamda 13,004 oylama yaparak kapatmış oldular.”

17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ödül gecesine birbirinden eğlenceli sahne şovlarıyla uluslararası üne sahip Ennio Marchetto’nun gösterileri damgasını vurdu. Sürprizlerle dolu gecede “yaşayan çizgi karakter” Ennio Marchetto, taklit sanatını kağıt katlama sanatının incelikleriyle yepyeni bir gerçekliğe kavuşturdu. 18 yıldır 70 ülkede milyonlarca seyirci karşısına çıkan Marchetto, müzik tarihinin kırılma noktalarından seçtiği şarkıları büyülü ve samimi bir dans-ışık koreografisi ile dünyaca bilinen 50 önemli kültürel figürün şovuna dönüştürdü. Marchetto, 1988 yılından beri popüler kültürün ikonik isimlerini sahneye taşıdı. Bu çok özel şovla, Marilyn Monroe’dan, Elvis Presley’e, Madonna’dan, Celine Dion’a insanlığın en yaratıcı figürleri 17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahnesinde boy gösterdi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 33 jüri üyesi ödül töreni öncesinde Mehmet Turgut’un objektifi karşısına geçti. Jüri üyelerinin teatral bir simge olan grotesk makyajla poz verdiği, tiyatronun duygulara can veren yönünü yansıtan fotoğraflar ödül töreni akşamı sergilendi. 3 gün boyunca süren çekimlerin fotoğrafları eş zamanlı olarak afife.org internet sitesi üzerinden Türkiye genelindeki tüm tiyatro severlerle paylaşılıyor.

KAYNAK : hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.