15 dakikada 1,5 saatlik spor yapılır!

Pazar, Eylül 25, 2011, 23:16
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

“Vaktim yok! Saatlerce antrenman yapamam” diyorsanız  günde 15 dakikanızı spora ayırarak sağlıklı ve fit bir bedene sahip olabilirsiniz. Power Plate’ten Fit In Time’a, kısa sürede etkili sonuç veren yeni nesil egzersiz sistemlerini derledik.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için gündelik hayatın koşuşturmacası içinde spora vakit ayırmak pek mümkün olmuyor. Oysa sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazlarından biri de spor! Uzmanlar spor yapamayanların en azından her gün yarım saat yürümesini öneriyor. Geçtiğimiz haftalarda The Lancet tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma da sporun gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu. Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre her gün yapacağınız 15 dakikalık egzersiz ömrünüze üç yıl daha katıyor. Peki kısa sürede sonuç veren, pratik egzersiz yöntemleri hangileri?

Çıktığı dönemde Madonna’nın gençlik sırrı olarak tanıtılan Power Plate en çok tanınan egzersiz sistemlerinden. Haftada üç gün 10 dakika yapılması önerilen sistemin temeli vibrasyon teknolojisine dayanıyor. Vibrasyonla yer çekimi kuvvetini altı kat artıran Power Plate cihazı kasların daha fazla ve hızlı çalışmasını sağlıyor. Ancak bu egzersizleri de tıpkı diğer fitness antrenmanlarındaki gibi bir uzman eşliğinde yapmak şart. Kaslarını güçlendirmek ve kilo vermek isteyenlerme, selülit problemi olanlara önerilen Power Plate medikal alanda da kullanılıyor. Hatta kemik erimesini azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmış.

Vibro Gym de Power Plate gibi yine özel bir alet üzerinde egzersiz yaparken bir yandan da vibrasyonla kasların yoğun olarak çalıştırılmasına dayanıyor. 10 dakikada bir saatlik egzersizin faydalarını sağlayan sistemde antrenman süresi yarım saate kadar uzatılabiliyor.

Altı saatlik egzersize eşit

Fit In Time ‘kısa zamanda’ spor yapmak isteyenlere yönelik en yeni sistemlerden biri. Bu yeni sistemde fitness salonlarında normalde altı saatte yapılabilen egzersizi ve performans antrenmanını sadece 25 dakikada gerçekleştiriyor. Bunun için Miha Bodytec adı verilen bir makineye bağlanıyor ve spor hocası eşliğinde sadece 25 dakika süren, vücudunuzdaki tüm kaslarınızın uyarıldığı, yorucu fakat eğlenceli bir egzersiz yapıyorsunuz. Form tutmak için haftada bir kez yapılan egzersiz programı profesyonel sporculardan kilo vermek isteyenlere, kronik bel, sırt ve kas ağrılarından şikayetçi olanlardan fizik tedaviye gidenlere çok geniş bir kitleye hitap ediyor.

Power Horse da 15 dakikada bir buçuk saatlik egzersize eşdeğer olduğu iddia edilen yöntemlerden. Aynı anda sırt, karın, basen ve bel bölgelerini çalıştıran sistem at binmeye benziyor. Eyeri andıran bir spor aletinin üzerinde gözetmen eşliğinde egzersiz yapılıyor. Power Horse özellikle duruş bozukluğu, göbek, basen gibi bölgesel fazlalıkları olanlara öneriliyor.

600 kalori yakabilirsiniz

ROM Machine ABD’de geliştirilmiş bir egzersiz yöntemi. Yönteme adını veren özel makine üzerinde dört dakika alt, dört dakika üst gövde olmak üzere toplam sekiz dakika egzersiz yapılıyor. Hayatında hiç spor yapmamış olanlardan profesyonel sporculara herkesin kullanabileceği sistemde kasların yüzde 80’i çalıştırılıyor. Üstelik sekiz dakika içinde 600 kalori yakılmasını sağlıyor.

Klasik egzersizlerden vazgeçemeyenler için ise spor salonlarında ‘Express Gym’ olarak adlandırılan yöntemler de var. Kardiyo, göğüs, sırt, omuz, kol, bacak egzersizlerinden oluşan yarım saatlik klasik programların yanı sıra yüksek kalori yakımı sağlayan sporlar da ‘ekspres’ olarak yapılıyor. Bunlardan biri içi hava dolu, yarım daire şeklinde bir topun üzerinde yapılan Bosu… Denge kaslarını çalıştıran sporların en yaygın olanlarından Bosu’da dengeye yönelik hareketlerin yanı sıra dinamik egzersizler de yer alıyor. Masa başında çalışanlara, duruş bozuklukları olanlara, sırt ve bel ağrılarından şikayet edenlere önerilen Bosu’nun ekspres programı da yine yarım saate sığdırılıyor.

Son yıllarda hızla yayılan spor programlarından biri de B-Fit. Gücünüz kadar itme ve çekme kuvvetiyle hareket eden fitness makineleriyle toplu halde yapılan ve 30 dakikada tamamlanan program ABD’de geliştirilmiş. Özellikle daha önce spor yapmamış kişilerin, öğrencilerin ve ev hanımlarının ilgi gösterdiği B-Fit kas yapmaya yönelik olmadığı için erkekler tarafından tercih edilmiyor.

STAR

Yorum Yaz


.