’15 dakika güneş ışığı yeter’

Cuma, Mart 30, 2012, 23:29
Vücut ve Cilt Bakımı kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İngiltere Artrit Araştırmaları, D vitamini için Temmuz’dan Ağustos’a kadar 15 dakika güneş ışığının yeterli olduğunu belirtti.

Güneşli günlerin gelmesiyle uzmanlar güneşin faydalarına ve zararlarına dikkat çekiyor.

İngiltere Artrit Araştırmaları, güneş ışığının doğal D vitamini kaynağı olduğuna dikkat çekerek, eksikliğinin kemik erimesi, kaslarda fonksiyon problemleri ve çocuklarda kemik hastalıklarına neden olan D vitamini için Temmuz’dan Ağustos’a kadar 15 dakika güneş ışığının yeterli olduğunu kaydetti.

İngiltere Artrit Araştırmaları, D vitamini eksikliğinin kemik erimesi, kaslarda fonksiyon problemleri ve çocuklarda kemik hastalığına neden olabileceğine dikkat çekerek, güneş ışığının doğal D vitamini kaynağı olduğunu belirtti.

Artrit Araştırmaları yardım kuruluşu, hükümetin hamile kadınlar ve 5 yaşının altındaki çocuklar için D vitamini ilaçlarını kullanmalarını tavsiye ettiğini, ancak güneşli günlerde birkaç dakika dışarıda kalmanın aynı sonucun elde edilmesini sağlayacağını söylüyor.

BBC’nin yansıttığı araştırmada, en çok risk altında olan grubun, 65 yaş üzeri kişiler, hamile ve bebek emziren kadınlar ve 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan çocuklar olduğunun altı çiziliyor.
“Açık tenliler dikkat”

Artrit Araştırmaları Tıp Müdürü Alan Silman, “Güneşli günlerde birkaç dakikalığına dışarı çıkın ve yüzünüzü ve kollarınızı güneş ışığına maruz bırakın. Ancak, özellikle güçlü güneş ışığında eğer cildiniz açık tenli ve hassas ise cildinizin kızarmasına izin vermeyin ve yanmamasına dikkat edin” diyor.

Alan Silman, “Temmuz’dan Ağustos’a kadar genel olarak 15 dakika yeterli bir zamandır” diyerek güneşin yeterli olmadığı zamanlarda ise D vitaminini beslenme yoluyla alınmasını tavsiye ediyor.
“Güneşli olmayan zamanlarda balık tüketin”

Silman, D vitamini kaynağı olarak özellikle somon, tuna, alabalık, uskumru ve sardalya ve D vitamini takviyesi yapılmış kahvaltılık gevrek gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

CUMHURİYET

Yorum Yaz


.