112 yaşındaki yaşayan tarih

Çarşamba, Mart 17, 2010, 0:28
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

MANİSA‘nın Turgutlu İlçesi’ndeki huzurevinde yaşayan 112 yaşındaki Hanife Memiş, 4 padişah, 11 cumhurbaşkanı ve 28 başbakan gördü.

Nüfus kayıtlarına göre 1 Temmuz 1898’te Erzincan‘da dünyaya gelen Hanife Memiş’in 2 evliliğinde 1’i kız 2 çocuğu bulunmasına rağmen onlarla yıllardan bu yana görüşmüyor. İşitme, yürüme bozukluğu ve gözünde katarakt rahatsızlıkları olan Memiş, geçen ay yolda ayağı takılıp düşünce yaralandı. Çevredekiler tarafından kaldırıldığı Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’ndeki tedavisin ardından hiçbir yakınına ulaşılamayan yaşlı kadın, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce Turgutlu Huzurevi’ne yerleştirildi. Huzurevinde kendisine iyi bakıldığını belirten Memiş, oğlu Tekin’i tekrar görebilmeyi çok istediğin belirterek, “Ancak, Allah’tan tek istediğim biran önce toprağa kavuşmak. İstediğim bir avuç toprak, o da olmuyor” dedi.

Hafızası çok kuvvetli olan Hanife Nine, padişahlardan Sultan 5’inci Murad, Sultan 2’nci Abdülhamid, Sultan Mehmet Reşat ve Sultan Mehmet Vahidettin ile Atatürk’ten günümüze 11 cumhurbaşkanı ve 28 başbakanı gördüğünü anlattı. Hanife Nine, 20’li yaşlardayken Erzurum‘da Atatürk’ün yaptığı konuşmaya tanıklık yaptığını aktardı. Yaşlı kadın, Ermeniler tarafından köylerinin basılıp, zulümde bulunulması, gördüğü savaş ve kıtlık dönemlerinden söz etti.

Turgutlu Huzurevi Müdürü Mehmet Atalay, 112 yaşında, tarihe tanıklık etmiş yaşlıyı ağırladıkları için duyduğu mutluluğu belirtirken, “Hanife nine ile sohbet etmek çok hoş. Yaşamına sığdırdığı anıları uzun uzun anlatıyor. Canlı bir ansiklopedi gibi. Umarım ömrü daha da uzun olur. Kendisinin bir oğlu olduğunu söylüyor. Biz de oğlu ile kendisini kavuşturmak için çalışıyoruz” dedi.

Yorum Yaz


.