10 günde 6 kilo verdiren brokoli diyeti

Çarşamba, Haziran 18, 2014, 20:59
Diyet kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Çoğu insan brokoliden nefret eder. Çocuklar hiç sevmezken, erkekler de mümkün olduğunca uzak dururlar brokoliye. Ancak, bazı kadınlar sağlıklı olduğu için brokoliye ısınmışlardır. Eğer brokoli yiyebiliyorsanız, onu kullanarak kilo verebileceğiniz bir diyet hazırladık.

Brokoli, M.Ö. 6. Yüzyıldan beri bilinmektedir. Roma İmparatorluğu döneminde İtalyanlar arasında çok değerli bir besin olarak kabul görmüştür. Avrupalılar, 1700’lerin ortalarında brokoli ile tanıştı.

Brokoli, diğer lahana ailesi üyesi sebzeler gibi C vitamini deposudur. Bir fincan brokoli, 104 gr C vitamini demektir. Brokoli, kalp hastalıklarına karşı, prostat kanserine karşı tüketilmesi tavsiye edilen bir sebzedir; anti-kanser potansiyele sahiptir.

Brokoliyi taze tüketmek en iyisidir, vitamini içeride kalır. Kaynatarak pişirmek yerine, buharda haşlamak, bu diyet için özellikle faydalı olacaktır. 5 dakikadan fazla kaynatılmamalı.

Bu diyet, 10 günde 6 kilo vermenizi hedefliyor. Başrolde brokoli var. Ancak, daha önce bir doktora danışmayı unutmayın. 10 gün için toplam 5 günlük menü mevcut. Su, şekersiz çay ve şekersiz kahve, izin verilen içecekler… Sağlıklı bir diyetin, egzersize ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

1. ve 2. Gün: Kahvaltı: Bir tutam tuz ile 200gr pişmiş brokoli, 50gr Kepekli ekmek 1 fincan şekersiz siyah çay

Öğle yemeği: 250ml Hafif tuzlu tavuk çorbası, 150gr Pişmiş tavuk, 100gr Pişmiş brokoli

Akşam yemeği: Bir tutam tuz ile 250gr pişmiş brokoli, 1 fincan şekersiz siyah çay

3. ve 4. Gün: Kahvaltı: Zeytinyağında sarımsak ve bir biber ile 200 gr brokoliyi 20 dakika pişirin

Öğle yemeği: 150gr brokoli ile 50gr ton balığını, 1 orta boy soğan ve 2 orta domates ile zeytinyağında pişirin (20-25 dakika) Akşam yemeği: Kahvaltının aynısı

5. ve 6. Gün: Kahvaltı: 100gr Pişmiş yağsız sığır eti, 100gr pişmiş brokoli ilaveli salata ve 2 yemek kaşığı, düşük yağlı soğuk süt

Öğle yemeği: Tuzlu suda haşlanmış 200gr brokoli, 1 dilim kepekli ekmek Akşam yemeği: Az tuzlu, pişmiş, yağsız 150gr sığır eti, 1 su bardağı düşük yağlı soğuk süt

7. ve 8. Gün: Kahvaltı: 100gr Pişmiş brokoli, 2 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan şekersiz siyah çay

Öğle yemeği: 250ml Hafif tuzlu tavuk çorbası, 150gr Pişmiş tavuk, 100gr Pişmiş brokoli Akşam yemeği: Bir tutam tuz ile 250gr pişmiş brokoli, 1 fincan siyah şekersiz çay

9. ve 10. Gün: Kahvaltı: 100gr Pişmiş, tuzlu brokoli, 2 adet haşlanmış havuç

Öğle yemeği: 100gr Pişmiş, tuzlu brokoli, 100gr Sizin seçtiğiniz pişmiş bir balık, 1 dilim kepekli ekmek

Akşam yemeği: Bir tutam tuz ile 200gr pişmiş brokoli, Kabuğu ile pişirilmiş bir patates

Evet, bu sıkı bir diyet programı. Eğer damak tadınıza uymuyorsa, bu kadar sıkıya gelemiyorsanız, sağlıklı beslenmek için öğünlerinize brokoliyi ekleyebilir; yemek miktarını azaltabilir; kilonuzu dengede tutabilirsiniz. Vücudunuzun detoks ihtiyacını karşılamaya da yardımcı olacaktır.

Bu diyetin eksilerine değinecek olursak, brokoli, çok fazla lif içerdiğinden, diyet sırasında mide bulantısı veya ishale neden olabilir. Demir ve çinko emilimine yol açabilir.

Kilo vermenin yanındaki artıları ise, mükemmel bir detoks diyetidir. Özellikle sigara içenler için, nikotinli organizmayı temizler, diğer toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Hamileler için de, büyük önem taşıyan folik asitin en doğal kaynağıdır.

KAYNAK : Sözcü Hayat

Yorum Yaz


.